skip navigation
The Ten Commandments

The Ten Commandments(1956)

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

DVDs from TCM Shop

The Ten Commandments To escape the edict of... MORE > $19.94 Regularly $19.94 Buy Now blu-ray

FULL CREDITS

powered by AFI

DVDs from TCM Shop

The Ten Commandments To escape the edict of... MORE > $19.94
Regularly $19.94
buy now

Director

Arthur Rosson Unit dir
Francisco Day Assistant Director
speccase
Michael Moore Assistant Director
Edward Salven Assistant Director
Daniel McCauley Assistant Director
speccase
Al Mann Assistant Director
Jeff Selznick Assistant Director
Farid el Guiendy Assistant Director
speccase
Gamel Fares Assistant Director
Sherif M. Hammouda Assistant Director
Abdel Salem Moussa Assistant Director
speccase
Hussein el Din Moustafa Assistant Director
Loutfy Nour el Din Assistant Director
Fikry Ramzy Assistant Director
speccase
Mahmoud el Sabbaa Assistant Director
Mahmoud Serry Assistant Director
Raouf el Shafic Assistant Director
speccase
Ahmed el Toukly Assistant Director
Fouad Aref Asst dir, Egypt
Clem Jones Asst dir, Egypt
speccase
Henry Brill 2d asst dir
Fawzy Aly 2d asst dir
Saleh Fawzy 2d asst dir
speccase
Ibrahim el Gamal 2d asst dir
Miss Amina Mohamed 2d asst dir
Fouad el Din Saleh 2d asst dir
speccase
Simon Saleh 2d asst dir
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cast

Yul Brynner Rameses [II]
Anne Baxter Nefretiri
speccase
John Derek Joshua
Nina Foch Bithiah
speccase
Martha Scott Yochabel
speccase
speccase
Lawrence Dobkin Hur Ben Caleb
H. B. Warner Amminadab
speccase
Julia Faye Elisheba
Lisa Mitchell Jethro's daughter
Noelle Williams Jethro's daughter
speccase
Joanna Merlin Jethro's daughter
Pat Richard Jethro's daughter
Joyce Vanderveen Jethro's daughter
speccase
Diane Hall Jethro's daughter
Abbas El Boughdadly Rameses' charioteer
speccase
Fraser Heston The infant Moses
John Miljan The blind one
speccase
Ian Keith Rameses I
Paul DeRolf Eleazar
Woodrow Strode King of Ethiopia
speccase
Tommy Duran Gershom
Eugene Mazzola Rameses' son
speccase
Joan Woodbury Korah's wife
Esther Brown Princess Tharbis
Rushti Abaza Hebrew at Golden Calf
speccase
Dorothy Adams Hebrew woman at Rameses' gate/Slave woman
Eric Alden High-ranking officer/Taskmaster/Slave/Officer
E. J. Andre Sheik of Hazerath
speccase
Babette Bain Little Miriam
Baynes Barron Taskmaster
Kay Bell Taskmaster/Red-bearded slave
speccase
Mary Benoit Guardian of the Prince/Court woman/Hebrew at Dathan's tent/Hebrew at Crag and Corridor/Mother
Henry Brandon Commander of the hosts
Robert Carson Adult Eleazar
speccase
Robert Clark Little boy in exodus
Rus Conklin Whip-scarred brick carrier/Hebrew at Dathan's tent
Touch Connors Amalekite herder
speccase
Henry Corden Sheik of Ezion
Edna Mae Cooper Court lady
Kem Dibbs Corporal
speccase
Maude Fealy Slave woman/Hebrew at Crag and Corridor
Mimi Gibson Slave girl/Little girl
speccase
Nancy Hale Court lady in pool
June Jocelyn Court lady/Hebrew at Crag and Corridor/Hebrew at Dathan's tent/Wife of Overseer
Richard Kean Old Hebrew at Moses's house/Hebrew toward Corridor
speccase
Gail Kobe Pretty slave girl
Kenneth MacDonald Hebrew at Crag and Corridor/Slave
speccase
Peter Mamakos Chief driver
George Melford Hebrew at Golden Calf/Nobleman
speccase
John Merton Architect's assistant
Amena Mohamed Architect's assistant
Paula Morgan Hebrew woman/Slave
speccase
Dorothy Neumann Hebrew at Crag and Corridor/Slave/Hebrew at Dathan's tent
John Parrish Sheik of Rephidim
Rodd Redwing Taskmaster/Hebrew at Golden Calf
speccase
Addison Richards Fan bearer
Keith Richards Hebrew at Golden Calf/Courtier/Slave/Hebrew at Dathan's tent/Hebrew at Crag and Corridor/Overseer
Marcoreta Starr Slave/Hebrew at Golden Calf
speccase
Clint Walker Sardinian captain
Amanda Webb Hebrew at Golden Calf/Young woman/Hebrew in exodus
speccase
Jeane Wood Slave/Hebrew at Crag and Corridor/Hebrew at Golden Calf
speccase
Cliff Gould Nobleman
Max Keith Nobleman
Bob Stratton Nobleman
speccase
Steve Wyman Nobleman
Maria Elena Aza Dancing girl
Jeanne Gerson Slave/Slave with donkey/Hebrew in exodus
speccase
Antony Eustrel High Priest
Robert Griffin High Priest
John E. Mather High Priest
speccase
Allan Douglas Hebrew in exodus/Hebrew at Golden Calf
Harriet Brest Hebrew in exodus
speccase
Dorothy Crider Hebrew in exodus
Ida Ratliff Hebrew in exodus
Florine Caplan Hebrew woman
speccase
Mary Forbes Hebrew woman/Hebrew at Rameses' gate
Dehl Berti Architect's assistant
Arthur Robert Kendall Architect's assistant
speccase
Linda Sue Brown Girl with doll
Richard Bender Granary child/Child slave
Butch Bernard Granary child
speccase
Patricia Iannone Granary child
Marilyn Winston Granary child
Marc Bender Child slave
speccase
Kathy Garver Child slave
Marlee Sue Regen Child slave
Don Bender Young boy
speccase
Babs Christie Jethro's daughter
Ed Hinton Taskmaster/Flagman
Roger Creed Taskmaster/Slave/Baka guard
speccase
Larry Chance Taskmaster in brick pits
Henry Escalante Taskmaster/Palace guard
Fred Coby Taskmaster/Hebrew at Golden Calf
speccase
Fred Zendar Taskmaster/Slave
Abdullah Abbas Taskmaster
Michael Ansara Taskmaster
speccase
Joel Ashley Taskmaster
Bob Lavarre Taskmaster
Emily Getchell Old Hebrew woman at Moses' house
speccase
Elizabeth Cloud Miller Old Hebrew woman at Moses' house
Luis Alberni Old Hebrew at Moses' house
Barbara Aler Lady from Edon/Priestess/Hebrew at Golden Calf
speccase
Kiyo Cuddy Priestess
Ted Allan Hebrew at Rameses' gate
Frank Fayad Hebrew at Rameses' gate
speccase
Terence de Marney Hebrew at Rameses' gate
Frank Leyva Hebrew at Rameses' gate
Ric Roman Hebrew at Rameses' gate
speccase
Patricia Turner Hebrew at Rameses' gate
Arthur Batanides Hebrew at Rameses' gate/Hebrew at Golden Calf
Patti Ballon Hebrew girl at Rameses' gate
speccase
Andy Glick Hebrew boy at Rameses' gate
Gorgen Raymond Aghayan Hebrew at Golden Calf
James Davies Hebrew at Golden Calf
speccase
Tony Louis Hebrew at Golden Calf
Joan Warner Hebrew at Golden Calf
Carol LeVeque Hebrew at Golden Calf
speccase
Mary Ann Griggs Hebrew at Golden Calf
Lorna Jordan Hebrew at Golden Calf
George Alexander Khoury Hebrew at Golden Calf
speccase
Frank S. Hagney Hebrew at Golden Calf
Jacqueline Park Hebrew at Golden Calf
Mary Ellen Popel Hebrew at Golden Calf
speccase
Elizabeth Prudhomme Hebrew at Golden Calf
Alan Aric Hebrew at Golden Calf
Judy Barrett Hebrew at Golden Calf
speccase
Prudence Beers Hebrew at Crag and Corridor/Hebrew at Golden Calf
Paul G. Wexler Hebrew at Crag and Corridor/Hebrew at Golden Calf
Eddie Kane Hebrew at Crag and Corridor
speccase
Tido Fedderson Court lady
speccase
Joyce Miller Court lady
Lorraine Moscati Court lady
Betty Bassett Court lady
speccase
Helene Heigh Court lady
Vicki Bakkan Court lady/Hebrew at Golden Calf
Charmienne Harker Court lady/Lady from Crete
speccase
Jan Bradley Court lady/Slave/Hebrew at Crag and Corridor
Fairy Cunningham Court lady/Slave
Madelyn Darrow Court lady in pool
speccase
Mary Ellen Kay Court lady in pool
Dawn Richard Court lady in pool
Chuck Hamilton Slave/Hebrew at Crag
speccase
Yvonne Peattie Slave/Hebrew at Crag and Corridor
Shari Clark Slave/Hebrew toward Corridor
Jefferson Searles Hebrew toward Corridor
speccase
Lyn Guild Slave
speccase
speccase
speccase
Paul Gary Slave
speccase
speccase
speccase
speccase
Marc Snow Slave
speccase
Hy Terman Slave
speccase
speccase
speccase
Pat Moran Slave
speccase
Dan White Slave
Robin Morse Pit slave
speccase
Hal Gerard Slave/Hebrew at Crag and Corridor/Hebrew at Golden Calf
Richard Gilden Hebrew at Dathan's tent/Hebrew at Crag and Corridor
Vera Denham Slave/Hebrew at Dathan's tent/Hebrew at Crag and Corridor
speccase
Vera M. Francis Nubian slave
Loray White Nubian slave
Edmund Hashim Captain of the guards/Officer/Captain of trumpeters
speccase
Peter Coe Soldier
Tony Marcos Treasury guard
Hanaf Abou Esma Treasury guard
speccase
Mah Sala Eldin Treasury guard
Robert Bice Sergeant
Salah Higazy Sergeant
speccase
Gamel Faris Sergeant
Peter Baldwin Courtier
John F. Cretan Courtier/Slave/Hebrew toward Corridor
speccase
Norman Bartold Signalman
Jack Baston Fan bearer
speccase
Naaman Brown Ethiopian
Archie Savage Ethiopian
Herbert Butterfield Royal physician
speccase
Paul Harvey Royal physician
Cliff Carnell Edomite ambassador
John Diggs Jr. Babylonian ambassador
speccase
Gavin Gordon Trojan ambassador
John Hart Cretan ambassador
Guy Manford Assyrian ambassador
speccase
Dean Cromer Court man
Michael Harris Court man
Robert Forrest Court man
speccase
John Drexel Court man
Walter Kray Court man
Nico Minardos Court man
speccase
Harry Rand Court man/Slave
Michael Legend Court man/Spearman
speccase
Ralph Major Spearman
Julian Upton Spearman
Greigh Phillips Spearman/Hebrew at Golden Calf
speccase
Robert Vaughn Spearman/Hebrew at Golden Calf
Tony Dante Libyan captain
J. Stevan Darrell Man with bedding
speccase
Jann Darlyn Swimmer
Robert A. Dumas Palace guard
Charles Evans Councillor
speccase
Stephen Roberts Councillor
Herbert Heyes Old councillor
Franklin Farnum High official
speccase
Jack Fleming Servant
Judy Goren Girl with donkey
Kay Hammond Grease woman
speccase
Peter Hansen Young aide
speccase
Hallene Hill Old woman
Robert Kendall Slave boy with pigeons
Don Kent Captain of Tintyru
speccase
Len Hendry Hebrew at Dathan's tent
Glen Kilburn Hebrew at Dathan's tent
Alfred P. Meissner Hebrew at Dathan's tent
speccase
Robert Roy St. Clair Hebrew at Dathan's tent
Emilie C. Stevens Hebrew at Dathan's tent
speccase
Mel Koontz Ethiopian witch doctor
Frank Lackteen Old man in granary/Hebrew at Dathan's tent/Old man/Old man praying
Ethan Laidlaw Elder of Joseph
speccase
Stuart Randall Elder of Joseph
Harry Landers Architect's assistant/Hebrew at Rameses' gate
speccase
David Leonard Elderly treader
Jerry Lucas Hebrew at Rameses' gate/Jailer
Don Lynch Officer/Hebrew at Golden Calf
speccase
Emmett Lynn Old slave man/Hebrew at Golden Calf
Barry Macollum Slave/Hebrew at Golden Calf
Anthony Marsh Slave/Hebrew at Golden Calf
speccase
Beverly Mathews Slave/Hebrew at Golden Calf
Herbert Lytton Sethi's attendant/Hebrew at Crag and Corridor
Terry Macrae Courtier/Slave
speccase
Larue Malouf Hebrew girl at Sphinx
Eugenia Paul Hebrew girl at Sphinx
Serena Sande Hebrew girl at Sphinx
speccase
Sharon Manns Girl with water bag/Hebrew girl at Crag and Corridor
Michael Mark Hebrew at Dathan's tent/Old man who blesses Moses
John Merrick Officer/Egyptian captain
speccase
John Milford Attendant to Trojan ambassador/Young father
Neyle Morrow Slave/Hebrew at Dathan's tent/Standard bearer/Hebrew at Golden Calf
speccase
Zeev Bufman Slave/Hebrew in exodus/Hebrew at Golden Calf
Alix Nagy Water carrier/Hebrew at Golden Calf
Stanley Price Slave carrying load
speccase
Kent Lewis Richland Slave boy/Hebrew boy at Rameses' gate
Mel Roberts Little boy in exodus
speccase
George Robotham Attendant
Vic Romito Officer/Hebrew in exodus/Hebrew at Golden Calf
Mickey Roth Officer
speccase
Harry Woods Officer
Linda Sue Rowen Little girl at Crag and Corridor
Paul T. Salata Amalekite
speccase
Ken Terrell Amalekite
Carl Saxe Amalekite/High priest
Kathryn Sheldon Old Hebrew woman kneading bread at Moses' house/Small woman/Hebrew in exodus
speccase
Mickey Simpson Overseer watching from door
Bunny Warner Little girl
Paul Weber Architect/Hebrew at Dathan's tent/Hebrew at Crag and Corridor
speccase
Alan Wells Hebrew at Crag and Corridor/Standard bearer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cinematography

Loyal Griggs Director of Photography
J. Peverell Marley Addl photog
John Warren Addl photog
speccase
Wallace Kelley Addl photog
Paul Weddell Assistant Camera
John Leeds Assistant Camera
speccase
George Gall Assistant Camera
Max Wolk Assistant Camera
Paul Hill Assistant Camera
speccase
Al Cline Assistant Camera
Albert T. Scheving Assistant Camera
Phil Eastman Asst cam, Egypt
speccase
Al Baalas Asst cam, Egypt
Al Scheving Asst cam, Egypt
Ed Wahrman Asst cam, Egypt
speccase
Mohamed Ezz el Arab Asst cam, Egypt
Otto Pierce Camera Operator
Robert Tobey Camera Operator
speccase
Thomas C. Morris Camera Operator
James V. King Camera Operator
speccase
Adolph Bricker Grip, Egypt
Hubert Graham Gaffer, Egypt
speccase
Rudolph Frank Cam mechanic
Fritz Brosch Cam mechanic, Egypt
Erick Balzer Cam loader, Egypt
speccase
Alfred Alexander Cam loader, Egypt
M. A. Boyce Cam turnover
Elvin E. Christie Cam turnover
speccase
Bob Rogers Electrician
speccase
Mahmoud Eracky Electrician
Abou Abdel Khalek Electrician
speccase
Mohamed Soliman Electrician
Sayed Ahmed Asst elec
speccase
Gamal el Ashry Generator op
Kamel El Araby Generator op
Manoli Eskender Generator op
speccase
Sayed Abd el Rahman Generator op
speccase
Jack Harris Stills
Ken Whitmore Pub stills
speccase
SEE ENTIRE LIST

Writer

Aeneas MacKenzie Wrt for the scr by
Jesse L. Lasky Jr. Wrt for the scr by
Jack Gariss Wrt for the scr by
speccase
Fredric M. Frank Wrt for the scr by
speccase
SEE ENTIRE LIST

Producer

Henry Wilcoxon Associate Producer
speccase

Editing

speccase

Music

James Ende Musician
speccase
speccase
SEE ENTIRE LIST

Dance

LeRoy Prinz Choreography
Ruth Godfrey Choreography
speccase

Art Director

Hal Pereira Art Director
Walter Tyler Art Director
Albert Nozaki Art Director
speccase
James J. McGuire Asst art dir
Arnold Friberg Sketch artist
Dorothea Redmond Sketch artist
speccase
Roy Rulin Sketch artist
Saad Helbawy Sketch artist
John L. Jensen Sketch artist, Egypt
speccase
SEE ENTIRE LIST

Animation

Ann Lord Animation Supervisor
Gladys Hallberg Animation Supervisor
George Rowley Animation
speccase
Ed Parks Animation
Roberta Johnson Animation
speccase
Bill Mahood Asst anim
Angel Jimenez Asst anim
speccase
Ed Faigin Asst anim
Marion Green Asst anim
speccase
SEE ENTIRE LIST

Visual Effects

John P. Fulton Special Photography Effects
Paul Lerpac Optical photog
Farciot Edouart Process Photography
speccase
Ray Binger Spec eff cam
Helen Lampson Traveling matte artist
Carol Beers Traveling matte artist
speccase
Al Simpson Matte artist
T. Hardy Matte artist
speccase
SEE ENTIRE LIST

Make-Up

Wally Westmore Makeup Supervisor
Frank Delmar Makeup Supervisor
speccase
Frank McCoy Makeup
speccase
Dick Narr Makeup
Terry Miles Makeup
speccase
speccase
Sam Kaufman Makeup
Jack Stone Makeup
speccase
Eugene Klum Makeup
speccase
Hamdy Ahmed Makeup
Sayed Awad Makeup
speccase
Eric Seelig Extras makeup
Hamdi Al Abdel Asst makeup
Mohamed Adly Asst makeup
speccase
Abdel Hakeem Ahmed Asst makeup
Erfan Aly Asst makeup
Mohamed Fouad Asst makeup
speccase
Ahmed Higazy Asst makeup
Mohamed Mamdouh Asst makeup
speccase
Mahmoud el Sayed Asst makeup
Hassan Taha Asst makeup
speccase
Nellie Manley Hairstylist
Vera Tomei Hairdresser
Lenore Weaver Hairdresser
speccase
Jane Gorton Hairdresser
Hazel Thompson Hairdresser
Olga Collings Hairdresser
speccase
Alma Johnson Hairdresser
La Vaughn Speer Hairdresser
Lillian Lashin Hairdresser
speccase
Helene Parrish Hairdresser
Fae Smith Hairdresser
Beth Langston Hairdresser
speccase
Helene Lierly Hairdresser
Florence Guernsey Hairdresser
Faye Hanlin Hairdresser
speccase
Bertha French Hairdresser
Wenda McKee Hairdresser
Peggy Adams Hairdresser
speccase
Leonora Sabine Hairdresser
Doris M. Durkus Hairdresser
Doris Harris Hairdresser, Egypt
speccase
Shousha Ahmed Asst hairdresser
Zakaria Ahmed Asst hairdresser
speccase
SEE ENTIRE LIST

Costume-Wardrobe

Edith Head Costumes
Ralph Jester Costumes
speccase
Arnold Friberg Costumes
Frank Budz Ward des
speccase
Dario Piazza Ward des
Frank Delmar Head ward
speccase
Marilyn Soto Wardrobe
O. Arassky Wardrobe
Eleanor Szabo Wardrobe
speccase
R. Shepherd Wardrobe
Adele Balkan Wardrobe
speccase
Kalifa Soliman Wardrobe
Eric Seelig Ward, Egypt
Abdel Wahab Aly Head men's ward
speccase
Moustafa Abdel Aziz Head men's ward
Michel Moran Head men's ward
Steve Brandt Men's ward
speccase
Pat Williams Men's ward
Kamel Mohamed Aly Men's ward
speccase
Ismail Chinnawy Men's ward
speccase
Gigi Gargiulio Men's ward
speccase
Fouad Michael Men's ward
Hussein Mohamed Men's ward
Michael F. Moussa Men's ward
speccase
Mounir Salama Men's ward
speccase
John Thomas Men's ward
speccase
George Tsontzos Men's ward
Yanni Zafiro Men's ward
Mahmoud Ezzat Men's ward asst
speccase
Mohamed Ezzat Men's ward asst
Makram Fahmy Men's ward asst
Fred Kroiter Men's ward asst
speccase
Marcella Bertini Head women's ward
Mary Avierino Head women's ward
Stella Spiro Head women's ward
speccase
Lopy Zakika Head women's ward
Ruth Stella Women's ward
Ethel Shaw Women's ward
speccase
Beba Benvenista Women's ward
Kitty Manassi Women's ward
Labiba Zaki Women's ward
speccase
Vou Lee Giokaris Women's ward asst
Lee Forman Women's ward asst
Yvonne Madi Ward manufacturing mgr
speccase
Ahmed Helmi Chief cutter
Youssef Hassan Asst cutter
speccase
Winifred Martin Ward shopper
Walter Hoffman Ward finished shopper
Albert Mizrahi Ward storekeeper
speccase
Abdel Malik Attalah Ward stock clerk
Abdu Mabrak Garby Ward guard
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Department

Sam Comer Set Decoration
Ray Moyer Set Decoration
Martin Pendleton Set dec, Egypt
speccase
Eddie Dengyan Asst set dresser
Jerry Cook Set constr
speccase
John Hohl Asst props
Abdel Aty Atwa Prop shop laborer
speccase
Aly Nour Khattab Prop shop laborer
Abdo Mohamed Abdel Mawgoud Prop shop laborer
Sobhi Awad Prop shop mechanic
speccase
Abd el Moneim Hassan Prop shop mechanic
Abd el Mabrouk Prop shop mechanic
Moustafa Mahmoud Prop shop mechanic
speccase
Abd el Meguid Metwally Prop shop mechanic
Hassan Nour Prop shop mechanic
Nassif Soliman Prop shop mechanic
speccase
Ahmed Gad Prop shop elec
Hassan Hussein Prop shop elec
Mohamed Ismail Prop shop elec
speccase
Abdel Aal Mohamed Prop shop elec
Abdel Azim Ghareeb Chariot man
Julio Ielo Chariot coord
speccase
Ashour Lamloum Chariot supv
Kamel Lamloum Chariot worker
speccase
Mahmoud Aly Painter
speccase
Wayne Buttress Standby painter
Harry Arnold Standby painter, Egypt
Mohamed Hassan Gang boss
speccase
SEE ENTIRE LIST

Sound

Louis H. Mesenkop Sd rec supv
Harry Lindgren Sound Recording
Gene Garvin Sound Recording
speccase
A. H. Barnett Sound Recording
Ossama Wally Sound Engineer
George Swarthout Sd cableman
speccase
Rocky Nelson Sd cableman
Clarence Self Sd boom man
Cecil Gardiner Boom grip
speccase
Al Meinlschmid Boom Operator
Galal Amin Sd asst
Thomas B. Middleton Sound Editing
speccase
Howard Beals Sound Editing
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Main

Frances Dawson Dial supv
Donald MacLean Dial supv
speccase
Dr. Labib Habachi [Tech adv]
Dr. Ralph Marcus [Tech adv]
speccase
William Lasky Technical Advisor
speccase
Gladys Percey Research
Rena Clark Research
speccase
Frank Caffey Prod management
Kenneth DeLand Prod management
speccase
Donald Robb Prod management
Andrew Durkus Production Manager
William Davidson Asst prod mgr
speccase
Hugh Brown Asst prod mgr, Egypt
Anis Serag El Dine Contractor, Egypt
Bert McKay Casting dir
speccase
Johan Cope Casting dir for "Voice of God" chorus
Mohamed Hassan Asst casting dir
Mohamed Hassan Vladimer Asst casting dir
speccase
Sayed Aly Casting asst
Ibrahim Moustafa Casting asst
Hassan Taher Casting asst
speccase
Mohamed Zayed Casting asst
Olive Long Casting secy
Claire Behnke Script Supervisor
speccase
Souraya Farid Asst scr clerk
Leila Gilbertson Asst scr clerk
Art Arthur Pub chief
speccase
Rufus Blair Pub, Egypt
George Fraser Pub, Europe
Mary Moon Pub secy
speccase
Barbar Hicks Pub secy
Marianna Buehrlen Henry Wilcoxon's secy
speccase
Florence Cole Cecil B. DeMille's secy
Doris Turner Cecil B. DeMille's secy
Bernice Mosk Cecil B. DeMille's field secy
speccase
Joan Brooskin Cecil B. DeMille's loc secy
Donald Hayne Cecil B. DeMille's asst, Egypt
Donald MacLean Cecil B. DeMille's asst
speccase
Ted Masters Loc auditor
M. Jane Clifford Asst auditor
Bob Sheldon Laborer
speccase
Hussein Khalil Laborer, Weld shop
speccase
Taha el Haggan Mechanic
Youssef A. Elramby Asst mechanic
Aganeau Hassan Hussein Garage mechanic
speccase
Ezzat Hashem Mohamed Garage mechanic
Abdel Kader Salem Garage mechanic
speccase
Bill Hurley Livestock supv, Egypt
James Davies Charlton Heston's trainer
speccase
speccase
Rafik Shawky Farag Interpreter
Gen. Abdel M. M. Ahmed Liaison officer
speccase
Georges Sideratos Driver foreman
speccase
Ahmed Fouad Dispatcher-driver
M. J. McGee Dispatcher
speccase
Stelio Nicolaides Dispatcher
George Strouthos Dispatcher
Joe Herron Transportation mgr
speccase
Sayed Ahmed Saleh Asst transportation mgr
Ibrahim Mohamed Zatoney Asst transportation mgr
George Attallah Transportation clerk
speccase
Hussein Makram Transportation accounting
Aly Naggy Car washer
Dr. Tewfik Helmy Company doctor
speccase
Elaine Matta Company nurse
speccase
Raafat Mahmoud Timekeeper
Nahed Kholousy Telephone op
speccase
Jack Haddad Stock clerk
speccase
Hassan Helmy Asst prod dept
Ahmed Mahmoud Aly Office boy
Said Kamel Said Service boy
speccase
SEE ENTIRE LIST

Post Production

Richard Mueller Technicolor Color Consultant
speccase

Misc. Crew

Roudy Safram Double for Charlton Heston
Rawhia Badawi Loc double for Olive Deering
Rita Coudisi Loc double for Debra Paget
speccase
Claude Colvin Loc double for Edward G. Robinson
Moh Sabe Loc double for Frank deKova
J. Collins Loc double for Ramsay Hill
speccase
Catherine Mikhail Loc double for Nina Foch
Claude Moyal Loc double for John Derek
Moh Abd El Salam Loc double for John Carradine
speccase
Sayed El Badawi Loc double for Yul Brynner
speccase
Haguib Asfar Loc double
Joyce Cochtie Loc double
Monica Dameani Loc double
speccase
Adele Essa Loc double
Ken Cooper Stunts
Bob Garvey Stunts
speccase
Roger Creed Stunts
Red Morgan Stunts
speccase
Kay Bell Stunts
speccase
SEE ENTIRE LIST