Olympic Winter Games XVIII


1998

Synopsis

Coverage of the 1998 Winter Olympic Games from Nagano, Japan.

Cast

Jim Nantz

Co-Host (Opening Ceremony), Primetime Host

Michele Tafoya

Host (Olympic Late Night Show), Reporter (Opening Ceremony)

Al Trautwig

Commentator (Ski Jumping) (Ski Jumping) (Cross-Country Skiing), Host (Olympic Late Night Show), Reporter (Opening Ceremony)

Andrea Joyce

Co-Host (Opening Ceremony), Weekend Daytime Host

Bill Macatee

Weekend Daytime Host

Bryant Gumbel

Contributor

Bill Geist

Cbs News Correspondent

Anthony Mason

Cbs News Correspondent

Barry Petersen

Cbs News Correspondent

Mark Phillips

Cbs News Correspondent

Bob Simon

Cbs News Correspondent

Harry Smith

Cbs News Correspondent

Randy Bartz

Analyst (Short Track)

Mary Carillo

Commentator (Alpine Skiing)

Christin Cooper

Commentator (Alpine Skiing)

John Davidson

Analyst (Ice Hockey)

Mike Emrick

Play-By-Play (Ice Hockey)

Ekaterina Gordeeva

Commentator (Figure Skating)

Scott Hamilton

Commentator (Figure Skating)

Craig James

Reporter (Bobsled/Luge)

Dan Jansen

Analyst (Speed Skating)

Gus Johnson

Commentator (Bobsled/Luge)

Verne Lundquist

Commentator (Figure Skating)

Sean Mcdonough

Play-By-Play (Ice Hockey)

Fred Melamed

Voice Over Announcer

Kennedy Montgomery

Commentator (Snowboarding/Freestyle Skiing), Reporter (Opening Ceremony)

John Morgan

Commentator (Bobsled/Luge)

Darren Pang

Reporter (Men'S Ice Hockey)

Steve Podborski

Commentator (Snowboarding)

Ken Read

Commentator (Alpine Skiing)

Jim Rippey

Commentator (Snowboarding)

Ted Robinson

Commentator (Freestyle Skiing)

Tim Ryan

Commentator (Alpine Skiing)

Park Smalley

Commentator (Freestyle Skiing)

Garry Thorne

Play-By-Play (Speedskating)

Bonny Warner

Commentator (Bobsled/Luge)

Ellen Weinberg

Reporter (Women'S Ice Hockey)

Tracy Wilson

Commentator (Figure Skating)

Crew

Steven Ackermann

Segment Executive Producer (Cbs Newspath)

Robert Acton

Video

Patricia Adams

Computer Support

Philip Adler

Audio Mixer

Carmen Agati

Cbs/Sportline

Maki Akabane

Research Assistant

Michael Albanese

Editor

Thomas Albano

Audio

Philip Alcabes

Technical Trainer

Alicia Alexander

Eng Crew Member

Frederick Allen

Videotape

Karl Allen

Videotape

Hans Almquist

Editor

Mara Altschuler

Manager (Sports/News Desk)

Michael Ambrosio

Utility

Stephen Ancona

Camera

Julie Anderson

Feature Producer (Olympic Unit)

Rose Anderson

Associate Director

Shawn Anderson

Vendor Maintenance Support

Paul Ang

Audio

Darcy Antonelis

Vice President Of Olympic Operations

Raymond Armendarez

Rf

James Arminio

Camera

Mike Arnold

Segment Director (Alpine Speed Events)

Betsy Aronin

Associate Director

Joel Aronowitz

Associate Director (New York)

Steve Aronson

Eng Crew Member

Jason Asher

Assistant Archives Manager

Hedi Ashman

Editor

Martin Atias

Camera Assist

Andi Augenblick

Segment Producer (Cbs Newspath)

Sal Augugliero

Camera

Jeff August

Editor

Jack Axium

Broadcast Associate

Trevor Aylward

Editor

Cynthia Babski

Feature Producer (Olympic Unit)

Michael Bachety

Editor

Tony Badalato

Telecommunications Manager

Reg Bagwell

Venue System Integration

Lung Bai

Sony Systems

Tai Bai

Sony Systems

Kevin Bailey

Camera

Gene Baker

Maintenance

Jerry Baker

Electronic Center (New York)

Paul Baldwin

Eng Crew Member

Steven A Baldwin

Videotape

David Banks

Segment Producer (Awards Ceremony)

Victoria Barba

Electronic Graphics

Cathy Barreto

Segment Director (Speed Skating)

Gail Barsky

Associate Director (New York)

Joseph Basile

Utility

Hal Bassett

Electronic Graphics

John Batchelor

Utility

Peter Bates

Editor

John Beam

Security

Susan Bean

Segment Producer (Morning Show)

Ed Beddingfield

Editor

Jim Bell

Editor

Kimberly Bellero

Broadcast Associate

Paul Bellinger

Editor

Dell Belos

Vendor Maintenance Support

Mary Benander

Production Manager

Ronald Bendetti

Video

Mark Bennett

Manager (Sports/News Desk)

Stephen Bennett

Camera

Scott Berger

Associate Director (New York)

Robert Berkowitz

Camera

Allen E Berman

Segment Executive Producer (Morning Show)

Joseph Bernard

Electronic Graphics

Marc Beruti

Videotape

Andrew Stephen Beskitt

Field Shop

Bob Besselo

Technician (Cbs Newspath)

Joe Bezzina

Network Pc Room Associate Director (New York)

Thomas Bianco

Stage Crew Member

Stephanie Birbrowee

Broadcast Associate (Olympic Unit)

John Birmingham

Air Control (New York)

Robert Blache

Editor

Steve Blaskiewicz

Transmission Center (New York)

Jay Bleiweiss

Production Manager

Andrew Blyth

Field Shop

Robert Boeri

Associate Director

Alfred Bogert

Field Shop

Brigette Boginis

Associate Director

Ronald Bohlin

Computer Interface

Walter Bohlin

Computer Interface

Bradley Boim

Editor

Matthew Boland

Broadcast Associate

John Bonan

Pov

Susan Borgia

Electronic Graphics

Benjamin Boriss

Utility

Martin Borruso

Security

Virginia Bosak

Electronic Graphics (New York)

Deborah Boulac

Broadcast Associate

Scott Bowditch

Venue System Integration

Peter Bowen

Camera

Alvin Bowens Jr

Editor

Kevin Bowers

Sony Systems

Karen Boyle

Videotape

Steve Brabender

Venue System Integration

Gregory Bracco

Electronic Graphics

Vicky Braden

Editor

Tony Bradshaw

Network Pc Room Associate Director (New York)

Tony Bradshaw

Associate Director (New York)

Terry Brady

Field Technical Manager

Richard Brender

Utility

Sol Bress

Camera

Danielle Brewer

Broadcast Services

Kenneth Brewer

Computer Support

William Broadwater

Camera

Brian Brown

Writer

Cary Brown

Associate Producer

Colin Brown

Audio Mixer

Florian Brown

Audio

Michael Brown

Camera

Michael Bruce

Electronic Graphics

William Brucht

Eng Crew Member

Allan Brum

Segment Director Of Post-Production (Figure Skating)

Tim Brunkhart

Maintenance

Corey Bryk

Maintenance

Chris Bubp

Sony Systems

Raymond Buck

Cbs/Sportline

Jesse Buckler

Teleprompter

Roger Bunn

Editor

Eric Burak

Broadcast Associate

Reynold Burke

Telecommunications Manager

Mike Burks

Segment Producer (Alpine Technical Events)

Ken Burrowes

Air Control (New York)

Helene Butler

Olympic Operations Coordinator

Michael Bye

Camera

Carol Calamari

Production Manager (Features)

Robert Calamari

Director Of Engineering

Chris Caldiero

Sports Archives (New York)

John Calhoun

Technical Director

Todd Callahan

Computer Support

Ricardo Caltagirome

Sony Systems

Paula Campbell

Computer Support

Lydia Cannito

Electronic Graphics

Raymond Caputo

Video

Jerry Caraccioli

Publicist (Cbs Sports/New York)

Alfred Carboni

Camera

Veda Carey

Electronic Graphics

Michael Carlucci

Technical Director

Glen Caro

Chief Researcher

Jim Carr

Associate Director

Scott Carroll

Videotape

Sal Caruso

Stage Crew Member

Maureen Cashin

Segment Producer (Morning Show)

Kathleen Cassidy

Broadcast Associate

Antoinette Catricala

Associate Director

Peter Chalverus

Camera

Frances Chamberlain

Electronic Graphics

Robert Charlap

Audio

Pascal Charpentier

Camera

Wayne Chesler

Segment Producer (On-Air Promotion)

Richard Chisholm

Eng Crew Member

Philip Chordas

Audio Mixer

Laura Christian

Electronic Graphics

Bob Christianson

Olympic Theme Arrangements

Sye Chung

Associate Director (Olympic Unit)

Joe Cianni

Air Control (New York)

Frances Cimino

Videotape

Michael Cirile

Maintenance

Richard Cirone

Videotape Supervisor (New York)

Ralph Ciurleo

Maintenance

Bruce Clark

Satellite Transmission Manager

Bruce Clark

Distribution/ Transmission (New York)

Andrew Clarke

Segment Producer (Sports/News Desk)

Jeff Cline

Editor

Darla Close

Computer Support

Gayle Close

Cbs/Sportline

Mary Cody

Audio Mixer

Kevin Coffey

Segment Producer (Morning Show)

Bruce Cohan

Transmission Center (New York)

Elliot Cohen

Transmission Center (New York)

Don Coleman

Technician (Cbs Newspath)

Reid Collins Jr

Writer

Sandra Collins

Research Assistant

Diane Collison

Computer Interface

Joe Commare

Maintenance

Ken Composto

Network Pc Room Associate Director (New York)

Dennis Compton

Vendor Maintenance Support

Kevin Connor

Maintenance

Ryan Conrey

Videotape

Philip Consiglio

Videotape Editor (New York)

Bob Cook

Sony Systems

Dennis Cook

Videotape

Brant Cooper

Camera Assist

Victor Cooper

Eng Crew Member

Greg Coppa

Distribution/ Transmission (New York)

Tom Coppola

Broadcast Associate

Paul Cormack

Editor

John Costa

Transmission Center (New York)

Jonathan Cote

Video

Carolyn Cox

Electronic Graphics

Nathan Crawford

Aerial Photography

Lynn Creagan

Associate Director

Bob Creasy

Technician (Cbs Newspath)

Catherine Crisera

Broadcast Associate (Olympic Unit)

Sarah Cumminskey

Logistic Support

Roger Cunningham

Venue System Integration

Film Details

Also Known As
1998 Olympic Winter Games
Release Date
1998

Quotes

Trivia