skip navigation
Runestone, The

Runestone, The(1991)

TCM Messageboards
Post your comments here
ADD YOUR COMMENT>

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

Shop tcm.com

Runestone, The - NOT AVAILABLE

Crying Boy

VOTE FOR THIS TITLE:
Our records indicate this title is not available on Home Video. Vote below for it to be released on DVD.

  1. Total votes: vote now!
  2. Rank: (why vote?)

FULL CREDITS

powered by AFI

Director

Michael Sarley 2nd Unit Director (2nd Unit)
speccase

Cast

Alexander Godunov The Clockmaker
Peter Riegert Fanducol
Joan Severance Marla Stewart
speccase
William Hickey Lars Hagstron
Tim Ryan Sam Stewart
Mitchell Laurance Martin Almquist
speccase
Lawrence Tierney Chief Richardson
Dawan Scott Fenrir
speccase
Donald Hotton Ask Franag
speccase
Arthur Malet Stoddard
John Hobson Marotta
Anthony Cistaro Detective
speccase
Ed Corbett Janitor
speccase
William Utay Truckdriver
Carl Parker Elevator Operator
Josef Rainer 1st Boardmember
speccase
Christopher Holder 2nd Boardmember
Susan Lentini 1st Wife
Kelly Miller 2nd Wife
speccase
Gil Perez Alberto
Gary Lahti Sanders
speccase
speccase
Rick Marzan Strange
Kim Delgado Reynolds
speccase
Josh Cox Crossley
Carol Hickey 1st Bespectacled
speccase
Lisa Dinkins 2nd Bespectacled
Eben Ham 1st Policeman
Layne Beamer 2nd Policeman
speccase
Matthew Boyett Village Boy
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cinematography

Misha Suslov Director Of Photography
Eugene D Shlugleit Director Of Photography 2nd Unit (2nd Unit)
Barbu Marian 1st Assistant Camera
speccase
Picha Srisansanee 2nd Assistant Camera
Alexander Calzatti 1st Assistant Camera 2nd Unit (2nd Unit)
Kirill Kroupennikov 2nd Assistant Camera 2nd Unit (2nd Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Writer

Willard Carroll Screenwriter
Sylvie Chesneau Script Supervisor
Kim Wielinski Script Supervisor 2nd Unit (2nd Unit)
speccase

Producer

Harry E Gould Producer
Peter E. Strauss Executive Producer
speccase
Frank Giustra Executive Producer
Gregory Lee Everage Associate Producer
Vicki Ellis Associate Producer
speccase
Maria C Schaeffer Associate Producer
Joe Michael Terry Co-Producer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Editing

Lauri Brown 1st Assistant Editor
Catherine A Crockett 2nd Assistant Editor
speccase
Lori Ball 2nd Assistant Editor
Harry Cheney Dialogue Editor
Nancy Politt Dialogue Editor
speccase
Howard London Dialogue Editor
Catt Lebaigue Dialogue Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Music

Lise Richardson Assistant Music Editor
John W Bratton Music ("The Teddy Bears' Picnic")
speccase
Jimmy Kennedy Lyrics ("The Teddy Bears' Picnic")
Bunny Andrews Music Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Title Design

Max W Anderson Title Design
speccase

Assistant Direction

Phil Robinson 1st Assistant Director
Alexandra Hannan 2nd Assistant Director
Rachel Solomon Assistant 2nd Unit Director (2nd Unit)
speccase
Joseph Schultz Assistant 2nd Unit Director (2nd Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Director

Stella Wang Art Direction
speccase

Visual Effects

Max W Anderson Special Visual Effects
Katherine Kean Visual Effects Production
John T Van Vliet Visual Effects Production
speccase
John Eggett Special Effects Coordinator
speccase
SEE ENTIRE LIST

Make-Up

David Atherton On-Set Makeup Effects
David Beneke On-Set Makeup Effects
Camille Calvet Key Makeup Artist
speccase
Lance Anderson Special Makeup Supervisor
Nancy Montgomery Assistant Makeup Artist
Jeff Farley Makeup Effects Lab Assistant
speccase
Scott Coulter Makeup Effects Lab Assistant
Greg Polutanovich Makeup Effects Lab Assistant
Roger Mccoin Makeup Effects Lab Assistant
speccase
SEE ENTIRE LIST

Costume-Wardrobe

Terry Dresbach Costume Designer
Craig Ames Wardrobe Supervisor
speccase

Art Department

Amanda Flick Lead Scenic Artist
Nancy Arnold Set Decorator
Julie Beattie-Iiams Assistant Property Mistress
speccase
Janine Kijner Assistant Property Mistress
Victoria Duffy Assistant Property Mistress
Jane Whitehead Assistant Set Decorator
speccase
SEE ENTIRE LIST

Production Designer

Jon Gary Steele Production Designer
speccase

Sound

Anthony Grinns Sound Recording Mixer
Tony Smyles Production Sound
Kimberly A Gallagher Sound Assistant
speccase
Deborah Samos Sound Assistant
Bill Rojas Sound Department Manager
Lee Dragu Supervising Sound Editor
speccase
Gregory A. Hedgepath Sound Effects Editor
Michael E Lawshe Sound Effects Editor
David Van Slyke Sound Effects Editor
speccase
Christopher Aud Sound Effects Editor
Craig Rosevear Sound Effects Editor
Jerry Clemans Rerecording Mixer
speccase
John S Boyd Rerecording Mixer
Dan Hiland Rerecording Mixer
B Tennyson Sebastian II Rerecording Mixer
speccase
Keith Olson Foley Artist
Robert Friedman Foley Artist
Michael W. Mitchell Foley Editor
speccase
Robert Perissi Foley Mixer
Louis Contee Foley Recordist
Barbara Harris Adr Group Member
speccase
Robin Haskins Adr Mixer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Casting

Kevin Alber Casting
Mary Santiago Casting (Extras)
speccase
Star Casting Service Casting (Extras)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Stunts

Rawn Hutchinson Stunt Coordinator
speccase

Production Companies

Production Company
Hyperion Studios Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Production Company
Production Company
speccase
Hollywood Caterers Production Company
Production Company
Production Company
speccase
Sony Music Studios, London Production Company
Production Company
Cfi Hollywood Production Company
speccase
Production Company
Completion Bond Company Inc Production Company
Entertainment Film Distributors, Ltd. Foreign Theatrical Distributor
speccase
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
speccase
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
Cathay Film Organization Foreign Theatrical Distributor
speccase
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
Palace Films Foreign Theatrical Distributor
speccase
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
speccase
Foreign Theatrical Distributor
Ster-Kinekor Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
speccase
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
speccase
Pathe International Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
speccase
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
Foreign Distribution Sales
speccase
Live Home Video Domestic Video Distributor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Main

David R Cobb Line Producer
Brian Fitzgerald Production Coordinator
Paula M Hammerel Production Assistant
speccase
Derek Nelson Production Assistant
Joe Lunne Production Assistant
Anna Julien Production Assistant
speccase
Brett Omara Production Assistant
Tara Spurlock Production Assistant
Steven King Production Assistant
speccase
Vicki Ellis Production Auditor
Lisa-Tonie Sowers Assistant Auditor
Tonie Sowers Production Auditor
speccase
Justine Estee Production Manager
Harlan Freedman Production Manager
Bruce W Smith Boom Operator
speccase
Andy Turpin Best Boy Electric
Michael Gulbin Best Boy Grip
speccase
John E Rice Driver
speccase
Dennis Rex Honeywagon Driver
speccase
Tom Jewett Additional Photography 2nd Unit (2nd Unit)
Lance Fisher Additional Photography 2nd Unit (2nd Unit)
speccase
George Harvan Photographer
Mike Bogert Swing Gang
Morgan James Swing Gang
speccase
Christopher Bowen Transportation Captain
Lawrence Morgan Transportation Coordinator
Steve Gates Craft Service
speccase
Alvin Mears Animal Handler
William S Grisco Animal Trainer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Construction/Set

Jim Mcdonald Construction Coordinator
Chris Franklin Carpenter
speccase
Larry Frey Carpenter
William Ryan Carpenter
Morgan Flaherty Carpenter
speccase
A J Ransdale Carpenter
Ken Larson Construction Foreman
Steven Michael Casey Property Master
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Lighting/Electrical

Dan Zarlengo Lighting Gaffer
Daniel J Rothstein Generator Operator
Dan Zarlengo Electrician
speccase
Tyrone Adams Electrician
Georgia Tays Electrician
Katie Nilson Electrician
speccase
Dima Suslov Electrician
Richard Deats Electrician
speccase
SEE ENTIRE LIST

Post Production

Mike Milliken Color Timer
Alex Morin Negative Cutter
Boyd Steer Negative Cutter
speccase

Location Manager

Patrick Mcintire Location Manager
speccase

Location Scout

Diane Friedman Location Scout
George Harvan Location Scout
speccase

Misc. Crew

Kimberly L Kuhn Assistant (To Willard Carroll)
Deborah R Mayo Assistant (To The Producers)
Ernst Anderson Catering
speccase
Barry Snyder Supervisor
speccase
John Cox Other
Mark E Rogers Source Material (From Novel)
John Cox Various
speccase
Gerty East Various
Beth Block Various
speccase
speccase
speccase
SEE ENTIRE LIST