skip navigation
Orlando

Orlando(1992)

TCM Messageboards
Post your comments here
ADD YOUR COMMENT>

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

DVDs from TCM Shop

Orlando An immortal noble experiences... MORE > $14.99 Regularly $14.99 Buy Now blu-ray

FULL CREDITS

powered by AFI

DVDs from TCM Shop

Orlando An immortal noble experiences... MORE > $19.99
Regularly $19.99
buy now

Director

Sally Potter Director
speccase

Cast

Billy Zane Shelmerdine
speccase
John Wood Archduke Harry
Heathcote Williams Nick Greene/ Publisher
speccase
Quentin Crisp Queen Elizabeth I
Peter Eyre Mr Pope
Thom Hoffman William Of Orange
speccase
Kathryn Hunter Countess
Ned Sherrin Mr Addison
Jimmy Somerville Angel; Singer
speccase
Dudley Sutton King James I
Elaine Banham Orlando'S Mother
John Bott Orlando'S Father
speccase
Lol Coxhill 1st Butler
Sarah Crowden Queen Mary
Robert Demeger 3rd Valet
speccase
Anna Farnworth Clorinda
John Grillo 1st Official
Roger Hammond Mr Swift
speccase
Peter Hayward Harpsichordist
Anna Healy Euphrosyne
Barbara Hicks 2nd Woman
speccase
Toby Jones 2nd Valet
Olivia Lancelot Young French Woman
Cyril Lecomte Young French Man
speccase
Mary MacLeod 1st Woman
Hugh Munro 2nd Butler
speccase
Thom Osborn Doctor
Oleg Pogodin Desdemona
Simon Russell Beale Earl Of Moray
speccase
Matthew Sim Lord Francis Vere
Terence Soall 3rd Butler
Victor Stepanov Russian Ambassador
speccase
Jessica Swinton Orlando'S Daughter
Giles Taylor Singing Valet
speccase
Andrew Watts Counter Tenor
Jermome Willis Translator
Martin Wimbush 2nd Official
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cinematography

Alexei Rodionov Director Of Photography
Vadim Grammaaatikov Camera Department Supervisor (St Petersburg)
speccase

Writer

Sally Potter Screenwriter
Walter Donohue Story Editor
Penny Eyles Script Supervisor
speccase

Producer

Christopher Sheppard Producer (Adventure)
Lynn Hanke Associate Producer
Richard Salmon Associate Producer
speccase
Martine Kelly Associate Producer
Anna Vronskaya Production Executive
Linda Bruce Production Executive
speccase
Roberto Cicutto Co-Producer (Mikado)
Jean Gontier Co-Producer (Rio)
Matthijs Van Heijningen Co-Producer (Sigma)
speccase
Luigi Musini Co-Producer (Mikado)
Vitaly Sobolev Co-Producer (Lenfilm)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Editing

Nick Moore 1st Assistant Editor (Uzbekhistan)
Michael Trent 2nd Assistant Editor (Uzbekhistan)
speccase
Martin Evans Dialogue Editor (Uzbekhistan)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Assistant Direction

Michael Zimbrich 1st Assistant Director
Chris Newman 1st Assistant Director
Simon Moseley 2nd Assistant Director
speccase
Christian Mcwilliams 3rd Assistant Director
Yuri Vertlib 1st Assistant Director (St Petersburg)
Alexander Yurchikov (Sasha) Assistant Director
speccase
Gabrille Vorobiev 3rd Assistant Director (St Petersburg)
Rikhsivoj Abduvakhidov 1st Assistant Director (Uzbekhistan)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Dance

Jacky Lansley Choreographer
speccase

Art Director

Michael Buchanan Art Director
Michael D Howells Art Director
Stanislav Romanovsky Art Director (St Petersburg)
speccase
Igor Gulyenko Art Director (Uzbekhistan)
Ank Van Straalen Assistant Art Director
Sam Riley Assistant Art Director
speccase
Vasily Reva Assistant Art Director (St Petersburg)
Valeria Volynskaya Assistant Art Director (St Petersburg)
Dmitri Masloboyev Assistant Art Director (St Petersburg)
speccase
Irina Bylinskaya Assistant Art Director (St Petersburg)
Ludmila Romanovskaya Assistant Art Director (St Petersburg)
Irina Kotova Assistant Art Director (St Petersburg)
speccase
Tatiana Morozova Assistant Art Director (St Petersburg)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Visual Effects

Paul Corbould Special Effects Technician
Yuri Borovkov Special Effects Director (St Petersburg)
Viktor Okovitey Special Effects Director (St Petersburg)
speccase

Make-Up

Tamara Fried Makeup Artist (St Petersburg)
Morag Ross Makeup Supervisor
Miri Ben-Shlomo Makeup Assistant
speccase
Natalia Gorina Makeup Assistant (St Petersburg)
Marina Lebedva Makeup Assistant (St Petersburg)
Irina Braninova Makeup Assistant (St Petersburg)
speccase
Jan Archibald Hairdressing Supervisor
Sian Grigg Assistant Hairdresser
speccase
SEE ENTIRE LIST

Costume-Wardrobe

Sandy Powell Costume Designer
Dien Van Straalen Additional Costume Design
Gordon Harmer Costumer
speccase
Caroline Hume Costumer
John Krausa Costume Maker
Brian Collings Costume Maker
speccase
Doreen Brown Costume Maker
Pam Downe Costume Maker
Maria Llyjfors Costume Maker
speccase
Carmel Kelly Costume Maker
Peter Lewis Costume Maker
Mark Bauman Additional Costume Maker
speccase
Deborah Bulleid Additional Costume Maker
Annie Symons Additional Costume Maker
Keith Collins Additional Costume Maker
speccase
Sandra Wallas Additional Costume Maker
Clare Muller Additional Costume Maker
Alfie Mchugh Additional Costume Maker
speccase
Stephen Brimson Additional Costume Maker
Stephen Brimson Lewis Additional Costume Maker
Cath Pater-Lancucki Additional Costume Maker
speccase
Paul Minter Costume Supervisor
Zibo Nassirovo Costume Supervisor (Uzbekhistan)
Michael Weldon Wardrobe Trainee
speccase
Paula Dumont Wardrobe Buyer
Marie Therese Jacobse Wardrobe Assistant
Nigel Egerton Wardrobe Assistant
speccase
Tim Guthrie Wardrobe Assistant
Larisa Sherbina Wardrobe Assistant (Uzbekhistan)
Almira Yambaeva Wardrobe Assistant (Uzbekhistan)
speccase
Clare Spragge Wardrobe Supervisor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Department

Joshua Meath Baker Art Department Graphics
Eljo Embregts Art Department Coordinator
Han Ing Lim Art Department Coordinator
speccase
Constance Devos Set Dresser
Floris Vos Set Dresser
Rashid Sharafutdinov Set Dresser (Uzbekhistan)
speccase
Feodor Shoakhmedov Set Dresser (Uzbekhistan)
R Majsoyutov Set Dresser (Uzbekhistan)
Ben Zuydwijk Painter
speccase
Todd Van Hulzen Scenic Artist
Christopher Hobbs Set Designer (Russia)
Drogo Michie Art Department Assistant
speccase
Menno Verduin Art Department Assistant
Joost Bongers Art Department Trainee
speccase
SEE ENTIRE LIST

Production Designer

Ben Van Os Production Designer
Jan Roelfs Production Designer
speccase

Sound

Kant Pan Supervising Sound Editor (Uzbekhistan)
Jean-Louis Ducarme Sound Recordist
Victoria Boydell Assistant Sound Editor (Uzbekhistan)
speccase
Robin O'Donoghue Rerecording Mixer (Uzbekhistan)
Dominic Lester Rerecording Mixer (Uzbekhistan)
Martin Robinson Foley (Uzbekhistan)
speccase
Diane Greaves Foley Artist (Uzbekhistan)
Jack Stew Foley Artist (Uzbekhistan)
Pauline Bennion Foley Artist (Uzbekhistan)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Casting

Liubov Vlasenko Casting Director (St Petersburg)
Nikita Mikhailov Casting Assistant (St Petersburg)
speccase

Stunts

Steve Dent Stunt Coordinator
Oleg Vasilug Stunt Coordinator (St Petersburg)
speccase

Production Companies

Production Company
Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Mikado Film Production Company
Production Company
speccase
British Screen Finance Production Company
Brian'S Props & Locations Production Company
Artists' Cars Production Company
speccase
Production Company
Dynamic International Production Company
Armadillo Production Company
speccase
Production Company
Location Caterers Production Company
Wavevend Production Company
speccase
Goldcrest Post Production Production Company
Twickenham Film Studios Production Company
Production Company
speccase
Simon Olswang Production Company
Completion Bond Company Inc Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Production Company
Production Company
speccase
Cinesite Europe Ltd. Production Company
Frameline Ltd Production Company
Production Company
speccase
Rollins Burdick Hunter Insurance Services
Sony Pictures Classics Domestic Theatrical Distributor
Electric Pictures/Contemporary Films Ltd Foreign Theatrical Distributor
speccase
Pandora Films Foreign Theatrical Distributor
Rialto Films Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
speccase
Budapest Film Foreign Theatrical Distributor
Foreign Theatrical Distributor
Sales Company Foreign Distribution Sales
speccase
Sony Pictures Home Entertainment Domestic Video Distributor
Corbett & Keene Public Relations
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Main

Totty Whately Production Buyer
Vladimir Grieshnikov Labourer (St Petersburg)
Piotr Tabus Labourer (St Petersburg Crew)
speccase
Sergei Andreyev Labourer (St Petersburg)
Sergei Tribunski Labourer (St Petersburg)
Radjabov Muhamedjan Head Of Production (Uzbekhistan)
speccase
Feodor Tumenev Deputy Head Of Production (Uzbekhistan)
Diane Gelon Production Lawyer
Laurie Borg Line Producer
speccase
Guurtje Buddenberg Production Supervisor (Holland)
Jonathan Finn Production Coordinator
Harriet Earle Production Coordinator (Russia)
speccase
Natalia Tokarskikh Production Coordinator (St Petersburg)
Richard Hyland Production Accountant
Annemieke Heep Production Assistant
speccase
Gabrielle Scott Production Assistant (St Petersburg)
Yevgeni Reshetnikov Production Assistant (St Petersburg)
Vladimir Yegorov Production Assistant (St Petersburg)
speccase
Katya Nikolayeva Production Assistant (St Petersburg)
Vladimir Malkin Production Assistant (St Petersburg)
Yuri Glotov Production Manager (St Petersburg)
speccase
Samuel Cohen Boom Operator
Barry Read Bestboy
Khasan Usmanov Bestboy (Uzbekhistan)
speccase
Jeffrey Oldman Unit Driver
Anatoly Kuharchik Unit Driver (St Petersburg)
Igor Shishko Unit Driver (St Petersburg)
speccase
Ira Pleshakova Unit Driver (St Petersburg)
Ted Read Gaffer
Sergei Vinogradov Gaffer (St Petersburg)
speccase
Rikhsivoj Abduvakhidov Gaffer (Uzbekhistan)
Andrei Zdorov Grip (St Petersburg)
speccase
Vladimir Kudriatsev Grip (St Petersburg)
Abduvakhid Akhmedkhanov Grip (Uzbekhistan)
Tolrukh Zijathanov Grip (Uzbekhistan)
speccase
Liam Longman Stills Photographer
Gajrat Sobirov Transportation Manager (Uzbekhistan)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Construction/Set

Maartten Piersma Construction Team
Dory Van Noort Construction Team
Lidewij Kapteijn Construction Team
speccase
Rob Duiker Construction Team
Elmer Jacobs Construction Team
Colin Yair Lewis Construction Team
speccase
Dennis Los Construction Team
Wilbert Van Dorp Construction Manager
Otkham Mizzaev Props (Uzbekhistan)
speccase
Bahodiz Atbasarov Props (Uzbekhistan)
Steve Challenor Standby Carpenter
Mikhail Azhishev Carpenter (St Petersburg)
speccase
Yuri Tomachayev Carpenter (St Petersburg)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Lighting/Electrical

Bob Gomme Generator Operator
Steve Read Electrician
Aziz Djakhangirov Electrician (Uzbekhistan)
speccase
Rihsivoj Parpier Electrician (Uzbekhistan)
Asror Umarov Electrician (Uzbekhistan)
Mikhail Junusov Electrician (Uzbekhistan)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Location Manager

Tony Clarkson Location Manager (United Kingdom)
speccase

Misc. Crew

Ludmila Sadovskaya Accountant (St Petersburg)
Vera Kostovatova Accountant (Uzbekhistan)
Stella Hyland Assistant Accountant
speccase
Renny Bartlett Director'S Assistant
Roanne Moore Assistant (To Producer)
Alla Blochina Cashier (St Petersburg)
speccase
Valentina Tugova Cashier (Uzbekhistan)
Fred Homan Cashier (Holland)
Julian Dickens Legal Consultant
speccase
Marat Husainov Translator (St Petersburg)
Lubava Popova Translator (St Petersburg)
Andrei Peshehodov Translator (St Petersburg)
speccase
Masha Averbach Translator (St Petersburg)
Vitaly Yerenkov Translator (St Petersburg)
Valera Katsuba Translator (St Petersburg)
speccase
Marina Maidanuk Translator (St Petersburg)
Tomaz Lasica Translator (St Petersburg)
Vera Levitskaya Translator (St Petersburg)
speccase
Kelly Richdale Translator (St Petersburg)
Inna Musina Translator (St Petersburg)
Walter Krakovtsev Translator (Uzbekhistan)
speccase
Simon Fraser Production Runner
James C Norton Production Runner
speccase
Sergei Maslikov Pyrotechnics (St Petersburg)
Nikolaj Borisov Pyrotechnic (Uzbekhistan)
speccase
Alexandr Pantushin Pyrotechnic (Uzbekhistan)
Annie Livings Stand-In
Alan Meacham Stand-In
speccase
Virginia Woolf Source Material (From Novel)
Lucy Bristow Various
Boris Galper Various
speccase
speccase
Simon Costin Various
speccase
speccase
Kate Slee Various
Tom Lowen Various
speccase
speccase
SEE ENTIRE LIST