skip navigation
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street(1994)

TCM Messageboards
Post your comments here
ADD YOUR COMMENT>

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

DVDs from TCM Shop

Miracle on 34th Street A six-year-old has doubts... MORE > $28.99 Regularly $29.98 Buy Now blu-ray

FULL CREDITS

powered by AFI

DVDs from TCM Shop

Miracle on 34th Street A six-year-old has doubts... MORE > $69.99
Regularly $69.99
buy now

Director

Les Mayfield Director
Freddie Hice Director (2nd Unit)
speccase

Cast

Richard Attenborough Kriss Kringle
Elizabeth Perkins Dorey Walker
Dylan McDermott Bryan Bedford
speccase
J.T. Walsh Ed Collins
James Remar Jack Duff
Jane Leeves Alberta Leonard
speccase
Simon Jones Shellhammer
William Windom C F Cole
Mara Wilson Susan Walker
speccase
Robert Prosky Judge Harper
Jack McGee Tony Falacchi
speccase
Lisa Sparrman Mrs Collins
Kimberly Smith Court Clerk
speccase
Harve Kolzow Businessman
Bianca Rose Pucci Little Girl
speccase
Margo Buchanan Another Mother
Willard Buell Band Director
speccase
Rosanna Scotto News Anchor
Michele Marsh News Anchor
Joe Moskowitz News Anchor
speccase
Lester Holt Newscaster
Susie Park Newscaster
Janet Kauss Newscaster
speccase
Mary McCormack Myrna Foy
Alvin Greenman The Doorman
speccase
Allison Janney The Woman
Greg Noonan Cmdr Coulson
Byrne Piven Dr Hunter
speccase
Al Cerullo Helicopter Pilot
speccase
David Weinman Leadman (New York Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cinematography

Julio Macat Director Of Photography
Frank Byers Director Of Photography (2nd Unit)
George Kohut Camera Operator
speccase
Tony Janelli Camera Operator (New York Unit)
Gabor Kover "C" Camera Operator (New York Unit)
Gerrit Dangremond Camera Operator (2nd Unit)
speccase
Peter Kuttner 1st Assistant Camera
John A Waldo 2nd Assistant Camera
Phil Abraham 1st Assistant Camera (New York Unit)
speccase
Gerard Sava 2nd Assistant Camera (New York Unit)
Frank Yario Video Playback
speccase
SEE ENTIRE LIST

Writer

John Hughes Screenwriter
George Seaton Screenwriter
George Seaton From Screenplay ("Miracle On 34th Street" (Usa/1947))
speccase
Valentine Davies From Story ("Miracle On 34th Street" (Usa/1947))
Trudy Ramirez Script Supervisor
Lori Yario Script Supervisor (2nd Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Producer

John Hughes Producer
William Ryan Executive Producer
Bill Beasley Executive Producer
speccase

Editing

Fred C Vitale 1st Assistant Editor
Penny Lee Hallin 2nd Assistant Editor
speccase
Ewa Sztompke Dialogue Editor
Barbara Mcbane Dialogue Editor
Claire Sanfilippo Dialogue Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Music

Katherine Quittner Music Tracker
Rolf Johnson Music Tracker
speccase
Joel Moss Songs Mixer And Recorder
Patty Carlin Music Editor
Acme Soundworks Music (Acme Soundworks Music) Additional Music Editorial Provider
speccase
SEE ENTIRE LIST

Assistant Direction

Randy Suhr 1st Assistant Director
Michele M Ziegler (Shelly) 2nd Assistant Director
Scott H C Delsener Second 2nd Assistant Director
speccase
Glen Trotiner 2nd Assistant Director (New York Unit)
Dean Garvin Second 2nd Assistant Director (New York Unit)
James Giovannetti 1st Assistant Director (2nd Unit)
speccase
Aimee Kohn 1st Assistant Director (2nd Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Director

Steve Arnold Art Director
Tom Warren Art Director (New York Unit)
Jim Nedza Assistant Art Director
speccase
Richard Fernandez Assistant Art Director
speccase
SEE ENTIRE LIST

Visual Effects

Mike Swift Illustrator
Gregory L Mcmurry Visual Effects Supervisor
John D. Milinac Special Effects Coordinator (Chicago)
speccase
Rodman Kiser Special Effects Foreman
Steve Kirshoff Special Effects Foreman (New York Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Make-Up

Ben Ney Key Makeup
Jamie Sue Weiss Makeup Artist
Bernadette Mazur Makeup Artist (New York Unit)
speccase
Bunny Parker-Adamson Key Hairstylist
Dominic Mango Hair Stylist
Milton Buras Hair Stylist (New York Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Costume-Wardrobe

Kathy O'Rear Costume Designer
Gina Panno Costumer
speccase
Lisa Padovani Assistant Costume Supervisor (New York Unit)
Jacqueline Beatka Costumer (2nd Unit)
Bruce Hogard Costume Supervisor
speccase
Jennifer Jobst Costume Supervisor
Michael Adkins Assistant Wardrobe Supervisor (New York Unit)
Beulah Jones Assistant Wardrobe Supervisor (New York Unit)
speccase
Patricia Eiben Wardrobe Supervisor (New York Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Department

Ian Whitecross Sculptor
Keith P. Cunningham Art Department Coordinator
Eric Rosenberg Graphic Artist
speccase
Troy Borisy On Set Dresser
Leslie Rollins Set Decorator
Leslie Bloom Set Decorator (New York Unit)
speccase
John Berger Set Designer
Patricia Klawonn Set Designer
Nancy Mickelberry Set Designer
speccase
Carl Stensel Set Designer
David J Chamerski Assistant Property Master
John Mcdonnell Assistant Property Master (New York Unit)
speccase
Robby Green Set Dressing Staff Assistant
speccase
SEE ENTIRE LIST

Production Designer

Doug Kraner Production Designer
speccase

Sound

Phil Benson Assistant Sound Designer
Gloria S Borders Supervising Sound Editor
Randy Thom Sound Design
speccase
Tim Holland Sound Effects Editor
Ethan Van der Ryn Sound Effects Editor
Ronald Judkins Sound Mixer
speccase
J R Grubbs Assistant Sound Editor
Scott Guitteau Assistant Sound Editor
Karen Harding Assistant Sound Editor
speccase
Susan Sanford Assistant Sound Editor
Randy Thom Re-Recording Mixer
Gary Summers Re-Recording Mixer
speccase
Dennie Thorpe Foley Artist
Tom Barwick Foley Artist
Sandina Bailo-Lape Foley Editor
speccase
Clare Freeman Foley Editor
Tony Eckert Foley Recordist
Suzanne Fox Adr Editor
speccase
Hugh Waddell Adr Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Casting

Jane Jenkins Casting
Susanna Griffith Casting Associate
speccase
Claudia Ciardelli Casting Assistant (Chicago)
Maria Spaeth Casting Assistant (Chicago)
Regina Prokop Extras Casting Associate
speccase
Karen E Etcoff Extras Casting (New York Unit)
Moira Michiels Extras Casting Assistant
speccase
SEE ENTIRE LIST

Stunts

John Casino Utility Stunt
speccase

Publicity

Douglas Taylor Unit Publicist
speccase

Production Companies

Production Company
Vifx/Video Image Production Company
Canali Production Company
speccase
Skywalker Sound Production Company
Post Group, The Production Company
Production Company
speccase
Angel'S Food Service Production Company
Kee Casting Production Company
Nina Saxon Film Design Production Company
speccase
Pacific Title & Art Studio Production Company
Panavision, Ltd. Production Company
speccase
Jeffrey A. Williams Cable Operator
Peter Ilardi Cableman (New York Unit)
speccase
20th Century Fox International Foreign Theatrical Distributor
20th Century Fox Distribution Domestic Theatrical Distributor
20th Century Fox Home Entertainment Domestic Video Distributor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Main

Carl Aldana Production Illustrator
Tom Lay Production Illustrator
Christine A Johnston Production Supervisor
speccase
Patty Willett Production Coordinator
Rosemay Lombard Production Coordinator (New York Unit)
Allen E Taylor Production Accountant
speccase
Kevin Clemons Production Assistant
Robert Jackson Boom Man
Daniel Rosenblum Boom Operator (New York Unit)
speccase
Park B Taylor Best Boy Electric
Robert S. Swander Riggin Best Boy
David Donoghan Rigging Best Boy
speccase
Jeremy Knaster Best Boy Electric (New York Unit)
Fernando Briones Best Boy Grip
Thomas Jirgal Best Boy Grip (New York Unit)
speccase
Daniel A Miller Dolly Grip
Mark R Lindberg Gaffer (Chicago)
speccase
Greg Addison Gaffer (New York Unit)
Roger G Anderson Gaffer (2nd Unit)
speccase
John S Robertson Key Grip (Chicago)
speccase
John Miller Key Grip (2nd Unit)
Michael P Weinstein Still Photographer
Phillip V Caruso Still Photographer (New York Unit)
speccase
Bill Danaher Projectionist
Paul Allen Swing Gang
Quentin Matthys Swing Gang
speccase
Lori Allen Yario Swing Gang
Judge J S Block Courtroom Technical Advisor
James A Hogan Transportation Captain
speccase
Edward Iacobelli Transportation Captain
Kevin J Maxwell Transportation Co-Captain
Armand Paoletti Transportation Coordinator
speccase
Kenny Cabrera Craft Service
John M Vitale Apprentice Editor
Andre Fenley Apprentice Sound Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Unit

Bill Beasley Unit Production Manager
Steve Rose Unit Production Manager (New York Unit)
speccase

Film Production - Construction/Set

Mary Richman Construction Analyst
Robert J Carlyle Construction Coordinator
Tyler Osman Construction Coordinator (Chicago)
speccase
Ron Petagna Construction Coordinator (New York Unit)
Raymond Rarrick General Construction Foreman
William A Fobert Construction Foreman
speccase
Troy O Osman Construction Foreman
Joseph H Gilmartin Carpenter Foreman (Chicago)
Eric Pot Set Staff Assistant
speccase
William D'Ambra Property Master
John R Ford Property Master (New York Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Lighting/Electrical

Kevin Ross Lightworks Assistant
Maureen Mitchell Lightworks Assistant
Ron Sherman Generator Operator
speccase
John Friday Electrician
Michael Lange Electrician
Tyree P Miller II Electrician
speccase
Roger G Anderson Rigging Gaffer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Post Production

Dennis McNeill Color Timer
Gary Burritt Negative Cutter
speccase

Location Manager

Bob Hudgins Location Manager
Stan Mendoza Location Manager (New York Unit)
speccase

Location Assistant

Kristin C Dehnert Location Assistant
James R Mcallister Location Assistant
speccase

Assistant Location Manager

Rich Moskal Assistant Location Manager
speccase

Misc. Crew

Thomas Bianco Assistant Accountant
Laura Tiz Assistant Accountant
Sherry Gallarneau Accounting Assistant
speccase
Jane Vickerilla Assistant (To John Hughes)
Allison Zandman Assistant (To Les Mayfield)
Colleen Hulen Assistant (To William Ryan)
speccase
John Zoerner Key Staff Assistant
Matthew A Deakin Staff Assistant
Ted Deiker Staff Assistant
speccase
Jeff Richman Key Set Staff Assistant
Chaim Kantor 1st Assistant ("B" Camera (New York Unit))
Joseph R Collins 2nd Assistant ("B" Camera (New York Unit))
speccase
Peter Morello 1st Assistant ("C" Camera (New York Unit))
Edwin A Effrein 2nd Assistant ("C" Camera (New York Unit))
Kimberly Jase 1st Assistant Production Accountant
speccase
Andrew Harmon Office Manager
Seth Vamos Operations Manager
Angel Trujillo Caterer (Angel'S Food Service)
speccase
John Desjardin Supervisor
speccase
Del Spiva Other
John Vela Other
speccase
Jerry Pao Other
Tony Diep Other
speccase
speccase
speccase
speccase
Jeff Renfrow Various
speccase
Karen deJong Various
Tony Diep Various
speccase
Bryan Hirota Various
Andy Kopra Various
Gene Kozicki Various
speccase
Jerry Pao Various
speccase
Brad Spencer Various
Terry Brown Various
speccase
Bill Olson Various
Del Spiva Various
Jim Walker Various
speccase
David Conley Various
Rod Nunnally Various
speccase
John Vela Various
speccase
Jimmy Heitz Various
Don Hansard Various
speccase
speccase
speccase
SEE ENTIRE LIST