skip navigation
Never Let Me Go

Never Let Me Go(2010)

TCM Messageboards
Post your comments here
ADD YOUR COMMENT>

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

DVDs from TCM Shop

Never Let Me Go Kathy, Ruth and Tommy are best... MORE > $6.95 Regularly $9.98 Buy Now

FULL CREDITS

powered by AFI

DVDs from TCM Shop

Never Let Me Go Kathy, Ruth and Tommy are best... MORE > $6.95
Regularly $9.98
buy now

Director

Mark Romanek Director
speccase

Cinematography

Adam Kimmel Director Of Photography
Alec Gibson Camera
speccase
John Palmer Camera
speccase
Dan Helme Camera
speccase
Darren Rae Camera
speccase
Tim Jones Camera
speccase
speccase
Barney Crocker Camera Operator
Alex Howe Camera Focus Puller
Ashley Bond Camera Focus Puller
speccase
speccase
SEE ENTIRE LIST

Writer

Alex Garland Screenplay
Kazuo Ishiguro Source Material
Diana Dill Script Supervisor
speccase

Producer

Allon Reich Producer
Alex Garland Executive Producer
speccase
Kazuo Ishiguro Executive Producer
Tessa Ross Executive Producer
Joanne Smith Associate Producer
speccase
Joanne Smith Associate Producer
Richard Hewitt Coproducer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Editing

Hanh Nguyen Editor
Emanuele Giraldo Assistant Editor
speccase

Music

Colin Rae Music
speccase
Hugh Webb Music
speccase
Randall Poster Music Supervisor
George Drakoulias Music Supervisor
speccase
Song Performer
speccase
George Formby Song Performer
Phil Kelsall Song Performer
speccase
Yann Mccullough Music Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Assistant Direction

Lee Grumett Assistant Director
Jo Tew Assistant Director
Sarah Macfarlane Assistant Director
speccase
Carol-Anne Henderson Assistant Director
Carley Lane Assistant Director
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Director

Dennis Schnegg Art Director
Paul Cripps Art Director
speccase

Visual Effects

Stephen Elson Visual Effects
Robbie Lee Visual Effects
Paul Nendick Visual Effects
speccase
Sam Conway Special Effects Supervisor
Matthew Twyford Visual Effects Supervisor
Kate Phillips Visual Effects Producer
speccase
Mark White Special Effects Technician
Chris Giles Special Effects Technician
Terry Palmer Special Effects Technician
speccase
SEE ENTIRE LIST

Make-Up

Sallie Jaye Makeup Artist
Sian Grigg Makeup Designer
Tapio Salmi Prosthetic Makeup
speccase

Costume-Wardrobe

Rachael Fleming Costume Designer
Steven Noble Costume Designer
Clementine Charity Costume Coordinator
speccase
Charlotte Child Wardrobe Supervisor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Department

Nick Woods Painter
Dean Hawley Painter
speccase
Matt Amos Painter
Phil Claxton Painter
speccase
Viv Ball Painter
Jody Raynes Painter
Ron Fowler Plasterer
speccase
Michelle Day Set Decorator
speccase
SEE ENTIRE LIST

Production Designer

Mark Digby Production Designer
speccase

Sound

Niv Adiri Sound Effects Editor
Jim Greenhorn Sound Mixer
Danny Freemantle Assistant Sound Editor
speccase
Richard Pryke Sound Re-Recording Mixer
Mike Dowson Sound Re-Recording Mixer
Andrea King Foley Artist
speccase
Jack Stew Foley Artist
Hugo Adams Foley Editor
Glen Gathard Foley Mixer
speccase
Ed Colyer Foley Mixer
Luke Brown Foley Mixer
Mark Desimone Adr Mixer
speccase
Travis Mackay Adr Mixer
Mark Appleby Adr Mixer
Tom Deane Adr Mixer
speccase
Louis Elman Adr Voice Casting
Abigail Barbier Adr Voice Casting
Gillian Dodders Adr/Dialogue Editor
speccase
Emilie O'Connor Adr/Dialogue Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Casting

Kate Dowd Casting
Bernadette Gepheart Casting Assistant
speccase

Stunts

Nrinder Dhudwar Stunt Coordinator
Frank Henson Stunt Coordinator
Jo Mclaren Stunt Player
speccase
Dave Holland Stunt Player
Paul Kennington Stunt Player
Helen Bailey Stunt Player
speccase
SEE ENTIRE LIST

Publicity

Sarah Clark Unit Publicist
speccase

Production Companies

Film4 Productions Production Company
Dna Films Production Company
Angel Recording Studios Production Company
speccase
Film Finances, Inc. Production Company
Bickers Action Production Company
Angels The Costumiers Production Company
speccase
Special Treats Productions Production Company
Baseblack Production Company
Production Company
speccase
Sound 24 Production Company
Arri Group Production Company
speccase
Deluxe 142 Features Production Company
speccase
Ascent Media Group Production Company
Wiggin Llp Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Bon Appetit Production Company
West 7 Post-Production Production Company
speccase
Sapex Production Company
Reel Vehicles Production Company
Pinewood Studios, Ltd. Production Company
speccase
Production Company
speccase
Production Company
20th Century Fox International Theatrical Distributor
Tiglon A.S. Theatrical Distributor
speccase
Nu-Metro Theatrical Distributor
Fs Film Oy Theatrical Distributor
Warner Bros. Pictures International Theatrical Distributor
speccase
Fox Searchlight Pictures Domestic Theatrical Distributor
20th Century Fox Home Entertainment Domestic Video Distributor
speccase
Budapest Film Foreign Theatrical Distributor
20th Century Fox International Foreign Theatrical Distributor
Transilvania Film Foreign Theatrical Distributor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Main

Tracey Josephs Head Of Production
Layla Mall Production Coordinator
Steve Harrow Production Consultant
speccase
Linda Bowen Production Accountant
Karen Westropp Production Assistant
Donald Sabourin Production Manager
speccase
Tristan Tarrant Boom Operator
Luke Coulter Clapper Loader
Alfie Biddle Clapper Loader
speccase
Pat Miller Engineer
Pat Hagarty Engineer
speccase
Marcus Ward Driver
Marc Mills Driver
speccase
Mick Boddy Driver
speccase
Dan Smith Driver
Jeff Hudson Driver
speccase
speccase
John Colley Gaffer
speccase
Alex Bailey Still Photographer
Barrie Williams Transportation Captain
Jo Harrop Coordinator
speccase
Fiona Carruthers Coordinator
Gary Weekes Coordinator
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Unit

John Crampton Unit Manager
speccase

Film Production - Construction/Set

Bruce Barnes Construction
Paul Wellstead Construction
Darren Flindall Construction
speccase
Tim Powis Construction Manager
Dan Crandon Construction Manager
speccase
Jon Bates Props
Garry Moore Carpenter
speccase
Mark Wallis Carpenter
Ben Rai Green Carpenter
Zane Mcgill Carpenter
speccase
Joe Wilmott Carpenter
Richard Mason Carpenter
Daniel Marsden Carpenter
speccase
Jason Htay Carpenter
Nick Clayton Carpenter
Nick Thomas Property Master
speccase
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Lighting/Electrical

John Saunders Electrician
Joseph Mcgee Electrician
Vernon Connolly Electrician
speccase
Mark Packman Electrician
Avelino Fernandez Electrician
Steven Mccarthy Electrician
speccase
Onkar Narang Electrician
Michael A Parsons Electrician
David Thom Electrician
speccase
Chris Tann Electrician
Paul Molloy Electrician
Steve Walsh Electrician
speccase
Matthew Hall Electrician
Benjamin Kerr Electrician
Tommy Carlin Rigging Electrician
speccase
Rob Gavigan Rigging Electrician
Gary Donaghue Rigging Electrician
Reg Boddy Rigging Electrician
speccase
Vince Madden Rigging Gaffer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Post Production

Clare St. John Post-Production Supervisor
Adrian Banton Compositing Supervisor
Tarn Harper Post-Production Accountant
speccase

Assistant Location Manager

Karen Mcconnell Assistant Location Manager
speccase

Location Manager

Josh Yudkin Location Manager
speccase

Location Assistant

Eleri Coulten Location Assistant
Lottie Mason Location Assistant
speccase

Location Manager

Jonah Coombes Location Manager
speccase

Location Scout

Asha Sharma Location Scout
Helene Lenszner Location Scout
speccase

Location Manager

Lloret Dunn Location Manager
speccase

Assistant Location Manager

Amie Tridgell Assistant Location Manager
speccase

Misc. Crew

Claire Robertson Accountant
Ellie Downham Accountant
Juliette Caton Acting Coach
speccase
Jake Edmonds Advisor
Leah Clarke Assistant
speccase
Annie Clapton Assistant
Tom Forbes Assistant
Steve Davies Assistant
speccase
Paul Rigby Assistant
Paul Grindey Business Affairs
speccase
Carl Lewin Caterer
Kate Penlington Clearance Coordinator
speccase
Robert Norris Legal Services
speccase
Neil Pierson Second Assistant Accountant
Amy Irvine Stand-In
Alex Paterakis Stand-In
speccase
Adam Hutchins Stand-In
Mark Webb Visual Effects Coordinator
speccase
Christian Otty Floor Runner
Bindy Parrish Hair & Makeup
speccase
Tanya Phegan Development Executive
Vaughn Stein Floor Runner
speccase
Ian Tapp Sound
Mark Gillespie Floor Runner
speccase
Jim Greenhorn Production Sound Mixer
Stephanie Kelly Compositor
speccase
David Coupland Floor Runner
Pragti Wadhwa Compositor
Michael Dovey Travel Coordinator
speccase
Danny Webster Electric
speccase
Ryan Delaney Floor Runner
Klaudija Cermak Compositor
Stuart Cadenhead Floor Runner
speccase
SEE ENTIRE LIST