skip navigation
3rd Annual Family Television Awards, The

3rd Annual Family Television Awards, The(2001)

Contribute

FOR 3rd Annual Family Television Awards, The (2001) YOU CAN

UPLOAD AN IMAGE SUBMIT A VIDEO OR MOVIE CLIP ADD ADDITIONAL INFORMATION WRITE YOUR OWN REVIEW

TCM Messageboards
Post your comments here
ADD YOUR COMMENT>

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

Shop tcm.com

3rd Annual... - NOT AVAILABLE

Crying Boy

VOTE FOR THIS TITLE:
Our records indicate this title is not available on Home Video. Vote below for it to be released on DVD.

  1. Total votes: vote now!
  2. Rank: (why vote?)

FULL CREDITS

powered by AFI

Director

Chris Donovan Director
speccase

Cinematography

Greg Harms Camera
speccase
Dave Hilmer Camera
Marc Hunter Camera
speccase
Chris Gray Video Control
Wes Quon Videotape
Fred Quillen Videotape
speccase
SEE ENTIRE LIST

Writer

Jason Connett Script Coordinator
speccase

Producer

Al Schwartz Producer
Dick Clark Executive Producer
Ron Weed Executive In Charge Of Production
speccase
Michelle Adkins Executive In Charge Of Talent
Fran Lamaina Executive In Charge
Donna Martin Audience Executive
speccase
Karen Smith Program Clearance Executive
speccase
SEE ENTIRE LIST

Editing

speccase

Music

Lenny Stack Music Director
Heidi O'Dell Music Clearance Supervisor
Clint Black Song Performer ("When I Said I Do")
speccase
Lisa Hartman Black Song Performer ("When I Said I Do")
Lfo (Lfo) Song Performer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Make-Up

speccase

Costume-Wardrobe

Warden Neil Wardrobe
speccase

Production Designer

Bob Keene Production Designer
Brian Stonestreet Production Designer
speccase

Sound

Bruce Burns House Sound
Ron Garrard Post-Production Mixer
speccase
speccase
Randy Faustino Pa Mixer
Butch McKarge Monitor Mixer
J Mark King Audio Mixer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Publicity

Lauri First Publicist (Cbs/Los Angeles)
Kate H Fisher Publicist (Cbs/New York)
speccase

Production Companies

Production Company
speccase

Film Production - Main

Debbie Healy Associate Director
John Mayon Head Utility
speccase
Kit Donovan Utility
Franz Koster Utility
speccase
Will Menees Utility
Dianne Borne Production Supervisor
Kelsey Donovan Production Associate
speccase
Kimberly Kaleth Production Associate
Lisa Lagasse Production Associate
Paco Mendoza Production Associate
speccase
Scott Sawyer Production Associate
Sean Tully Production Associate
Jose Altonaga Production Manager
speccase
Rick Edwards Technical Director
Allan Wells Special Effects Technical Director
speccase
Bob Tully Technical Manager
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Construction/Set

David Wader Stage Manager
Denny Barry Stage Manager
Peter Margolis Stage Manager
speccase
Rob Sellers Stage Manager
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Lighting/Electrical

Bob Dickenson Lighting Designer
speccase

Post Production

Jordan Goodman Post-Production Supervisor
speccase

Misc. Crew

Kari Clark Assistant (To The Producers)
Amy Striebel Assistant (To The Producers)
Alleta Darby Assistant (To The Producers)
speccase
Stephanie Fry Assistant (To The Producers)
Eileen Geary Audience Coordinator
Vicki Crawford Talent Coordinator
speccase
Dan Andresen Pl Systems
Doug Berry System Engineer
speccase
Tim Kubit System Engineer
Burns Audio House Audio
Bob LaMasney Sweetener
speccase
Level 3 Post Editing And Audio Facilities
Denali Video Facilities
speccase
Vicki Crawford Researcher
Karen Hirsh Clearance Associate
Rosalie Escobar Security Coordinator
speccase
Michael A Cooper Staging Supervisor
speccase
SEE ENTIRE LIST