skip navigation
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream(2000)

TCM Messageboards
Post your comments here
ADD YOUR COMMENT>

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

DVDs from TCM Shop

Requiem for a Dream Story of a drug addict and his... MORE > $14.98 Regularly $14.98 Buy Now

FULL CREDITS

powered by AFI

DVDs from TCM Shop

Requiem for a Dream Story of a drug addict and his... MORE > $14.98
Regularly $14.98
buy now

Director

Timothy Bird 1st asst dir
Chip Signore 2d asst dir
speccase
Lucia Burns 2d 2d asst dir
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cast

Ellen Burstyn Sara Goldfarb
Jared Leto Harry Goldfarb
Jennifer Connelly Marion Silver
speccase
Marlon Wayans Tyrone C. Love
Christopher McDonald Tappy Tibbons
speccase
Janet Sarno Mrs. Pearlman
Suzanne Shepherd Mrs. Scarlini
speccase
Joanne Gordon Mrs. Ovadia
Mark Margolis Mr. Rabinowitz
speccase
Mike Kaycheck Donut cop
Jack O'Connell Corn dog stand boss
Chas Mastin Lyle Russel
speccase
Ajay Naidu Mailman
Sean Gullette Arnold the shrink
Samia Shoaib Nurse Mall
speccase
Peter Maloney Dr. Pill
Abraham Abraham King Neptune
speccase
Te'ron A. O'Neal Young Tyrone
Denise Dowse Tyrone's mother
speccase
Eddie De Harp Brody's henchman Victor
Scott Franklin Voice of jailer
Peter Howard Sal the Geep
speccase
Brian Costello First AD
Abraham Aronofsky Newspaper man on train
James Chinlund Space oddity
speccase
Olga Merediz Malin & Block secretary
Allison Furman Malin & Block office woman
Robert Dylan Cohen Paramedic Greenhill
speccase
Ben Shenkman Dr. Spencer
Keith David Big Tim
Dylan Baker Southern doctor
speccase
Shaun O'Hagen Ward attendant Seto
Leland Gantt Ward attendant Penn
Bill Buell Court doctor
speccase
Jimmie Ray Weeks Prison guard
Greg Bello E.R. doctor
Henry Stram ECT technician
speccase
Liana Pai Angelic nurse
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cinematography

Matthew Libatique Director of Photography
Richard Rutowski Camera Operator
Jim Bartolomeo 1st asst cam
speccase
Jennifer Koestler 2d asst cam
Alisa Colley Film loader
Justin Francis Dir of photog apprentice
speccase
John Baer Stills photog
Jimi Ferrera Addl 1st asst cam
Mark Schmidt Addl 1st asst cam
speccase
Jesse Harris Addl 2d asst cam
Marilou Vetter Addl 2d asst cam
Melissa Soltis Addl cam loader
speccase
Jason Marder Addl cam loader
Neil Orlowski Addl cam loader
Dana Altomare B cam op
speccase
Michael Dana B cam op
Will Arnot Steadicam op
Sandy Hays Steadicam op
speccase
Jeb Byers Steadicam 1st asst cam
Francis Schmidt Milo tech
Sam Nicolary Milo tech
speccase
Jim Ryder Milo op
John Clemens Milo asst cam
Piper Ferguson Still photog for artwork by
speccase
T. W. Li Video eng, Tappy Tibbons Show
Mike Dana Video cam op, Tappy Tibbons Show
Richard Rutowski Video cam op, Tappy Tibbons Show
speccase
Alicia Weber Video cam op, Tappy Tibbons Show
Andy Niceberg Best boy elec
speccase
Jon Delgado Genny op
Chris Zizzo Genny op
John Gilgar Dimmer board
speccase
Nicole Braitt Company elec
Sam Friedman Company elec
Eric Kutner Company elec
speccase
Jason Micallef Company elec
Joel Tishcoff Company elec
David Tumblety Company elec
speccase
Jeffrey Eplett Addl gaffer
Dave Anderson Addl best boy elec
Fancesca 'Max' Corbacho Addl company elec
speccase
Liam Halligan Addl company elec
Augusta Hopkins Addl company elec
Kelly Rutowski Addl company elec
speccase
Gary Martone Key grip
Pedro Hernández Best boy grip
Talley Ware Morse Dolly grip
speccase
Christopher Beattie Company grips
Sean O'Brien Company grip
Franz Yeich Company grip
speccase
Joe Trammell 24-Frame video consultant
Dennis Green 24-Frame video op
Darren Ryan 24-Frame stand-by video op
speccase
Ernest McKinney Dailies projectionist
speccase
SEE ENTIRE LIST

Writer

Hubert Selby Jr. Screenwriter
Darren Aronofsky Screenwriter
Darren Aronofsky Tappy Tibbons created by
speccase
Eddie De Harp "Month of Fury" created by
Darren Aronofsky "Month of Fury" created by
speccase
SEE ENTIRE LIST

Producer

Eric Watson Producer
Palmer West Producer
Nick Wechsler Executive Producer
speccase
Beau Flynn Executive Producer
Stefan Simchowitz Executive Producer
Ben Barenholtz Co-exec prod
speccase
Ann Ruark Line prod
Randy Simon Co-producer
Jonah Smith Co-producer
speccase
Scott Vogel Co-producer
Scott Franklin Co-producer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Editing

Oren Sarch Ed, Tappy Tibbons Show
Catherine Rankin Negative cutter
speccase
Perri Pivovar Assistant Editor
Sharon Santillo Asst ed, Tappy Tibbons Show
Tracy Teicher Asst ed, Tappy Tibbons Show
speccase
Byron Wong Apprentice ed
Matt Mayer Assoc ed
George Robbins Addl television ed
speccase
SEE ENTIRE LIST

Music

Clint Marshall Orig score
David Harrington Kronos Quartet member
John Sherba Kronos Quartet member
speccase
Hank Dutt Kronos Quartet member
Jennifer Culp Kronos Quartet member
Judith Sherman Mus prod
speccase
Dann Michael Thompson Mus rec eng/Mus mixed by
Leslie Ann Jones Mus mixed by
speccase
Andre J. H. Zweers Mus rec asst
Bob Levy Mus rec asst
Brandon Procter Mus rec asst
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Director

James Chinlund Production Design
Judy Rhee Art Director
Shelley Rich Art dept coord
speccase
Benjamin Conable Art dept/graphics asst
Joni Adams Art dept intern
speccase
SEE ENTIRE LIST

Visual Effects

Jeremy Dawson Visual eff des and supv
Dan Schrecker Visual eff des and supv
Drew Jiritano Spec eff coord
speccase
John Stifanich Spec eff leadman
Mark Bero Spec eff asst
Andrew Mortelliti Spec eff asst
speccase
Eddie Reyes Eff dubbing, Tappy Tibbons Show
Gino Russo Eff dubbing, Tappy Tibbons Show
Walter Hart Eff prod, Film East
speccase
Francis Schmidt Digital supv, Film East
Jim Ryder Compositor
speccase
George Robbins Compositor
Irka Seng Coord asst
speccase
SEE ENTIRE LIST

Make-Up

Judy Chin Key makeup
Marjorie Durand Asst makeup
Mia Thoen Addl asst makeup
speccase
Quentin Harris Key hair
Charles McKenna Asst hair
Brian Sheratt Addl hair stylist
speccase
Paul Le Blanc Hair des for Ms. Burstyn
Paul Huntley Sara Goldfarb's wigs by
Vincent J. Guastini Spec makeup and prosthetic eff
speccase
Louie Zakarian Key artist and makeup eff coord
Joe Macchia Chief lab tech
Mike Marino Addl sculptor and artist
speccase
speccase
SEE ENTIRE LIST

Costume-Wardrobe

Laura Jean Shannon Costume Design
Marie Abma Asst cost des
Donna Maloney Ward supv
speccase
Pamela Kezal Ward supv
Kevin Brainerd Cost asst
Shannon Rodriguez Ward intern
speccase
Nike Silberstein Ward intern
Rachel Haas Ward intern
Mark Burchard Addl ward supv
speccase
Mary Carlton Addl asst ward
Carolyn Griffell Red dresses des
Kristen Couchet Asst cost des
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Department

Ondine Karady Set Decoration
Robin Koenig Leadman
Roman Greller Set Dresser
speccase
Paul Roer Set Dresser
Jeff Butcher On set dresser
Greg Sullivan Charge scenic artist
speccase
Steven Shellooe Cam scenic
Connie Schlier Scenic foreman
Ann Marie Auricchio Scenic artist
speccase
Karla Bailey Scenic artist
Jay Hendrickx Scenic artist
Jennifer Shoeyink Scenic artist
speccase
Rise Abramson Addl scenics
Michele Corn Addl scenics
Sylke Jackson Addl scenics
speccase
Richard Lamb Addl scenics
Darius Manaro Addl scenics
Victor Morales Addl scenics
speccase
Steve Ricketts Addl scenics
Paul Robotti Addl scenics
Roman Turovsky Addl scenics
speccase
Elmon Webb Addl scenics
Tomothy Oravetz Prop Master
Akeo Ihara Asst prop master
speccase
Martin Bernstein Const coord
Tim Main Key craftsman
speccase
Mark Main Shop craftsman
Arne Olsen Key const grip
Ralph Fratianni 2d const grip
speccase
Richard Suffern Const grip
Gary Seely Const grip
Frances Catalano Const grip
speccase
Myron Odegaard Shop elec
David Kain Stage mgr
Arne Olsen Jr. Addl const grip
speccase
SEE ENTIRE LIST

Sound

Nelson Ferreira Supv sd ed/ADR ed
Ken Ishii Sound Mixer
speccase
Jeff Pullman Stand-by sd mixer
Karl G. E. Wasserman Boom Operator
Craig Henighan Sd eff des and ed
speccase
Stephen Barden Dial ed/Mus ed
Jill Purdy Dial ed
speccase
Matt Mayer Mus ed
Lee De Lang Asst sd ed
Stephen Roque Asst sd ed
speccase
Rose Gregoris Asst sd ed
Jason Caplan ADR rec
Bob Lacivita ADR rec
speccase
John Naslen ADR rec
Laurie Regan ADR rec
speccase
Tom Johnson Re-rec mixer
Tony Sereno Re-rec mixer
Steve Bain Foley artist
speccase
Gina Gyles Foley asst
Anna Malkin Foley asst
Rebecca Wright Foley asst
speccase
Ron Mellegers Foley mixer
Tim O'Connell Foley mixer
Andrew Tay Foley mixer
speccase
Peter Kelly Foley mixer
Brad Zoem Foley mixer
Chris Barnett Skywalker sd tech staff
speccase
Christopher Barron Skywalker sd tech staff
Christian Boatsman Skywalker sd tech staff
Tim Burby Skywalker sd tech staff
speccase
John Countryman Skywalker sd tech staff
Jonathan Greber Skywalker sd tech staff
David Hunter Skywalker sd tech staff
speccase
Sean Landeros Skywalker sd tech staff
Mark Lidow Skywalker sd tech staff
Brandon Procter Skywalker sd tech staff
speccase
Ronald G. Roumas Skywalker sd tech staff
John Taylor Skywalker sd tech staff
John Torrijos Skywalker sd tech staff
speccase
Christian Von Burkleo Skywalker sd tech staff
Dave Barraza Dolby sd consultant
Tom Luekens Digital ed
speccase
Aaron Reiff Tech eng
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Main

Mary Vernieu Casting
Ann Goulder Casting
speccase
Django Martel Refrigerator puppeteer
Lori Keith Douglas Unit Production Manager
Robert Smyth Key set pa
speccase
Jennifer Getzinger Script Supervisor
Chris Collins Prod coord
Becky Glupczynski Asst prod coord
speccase
Brian Costello Asst to dir
Jonathan Mall Asst to prod
Debra Degnan Prod secy
speccase
Marco Ajello Production Assistant
Ellen Burke Production Assistant
Amy Bullock Production Assistant
speccase
Mike Espinoza Production Assistant
Thomas "Redd" Laws Production Assistant
Jonathan McGrath Production Assistant
speccase
David Mendoza Production Assistant
Matt Ruskin Production Assistant
Roodly St. Eloi Production Assistant
speccase
Hughroy Williams Production Assistant
Marina Bery Intern
speccase
Kim Ferraro Intern
Joy Hart Intern
speccase
Steve Knapp Intern
speccase
Nicole Klett Asst loc mgr
Joseph Stephans Asst loc mgr
speccase
Andrew Saxe Loc scout
Jon Zeidman Loc scout
speccase
Pat Sones Loc scout
Natalie Arango Loc intern
Adam Toht Storyboard artist
speccase
Freddy Luis Casting assoc
Jennifer Lindesmith Casting assoc
Alex Newman Casting asst
speccase
Lori Eastside Extras casting
Sharon Blythe Extras casting asst
Charlotte Fleck Dialect coach
speccase
Eliza Jimenez Designer consultant
Dr. Alan Lipp Medical adv
speccase
Mike Kaycheck Police adv
speccase
Stacy Hope Herman Mgr, Tappy Tibbons Show
Rebecca A. Miller Product placement/Clearance coord
Lora Zuckerman Video clearances
speccase
Michael Bederman Prod accountant
Nick Goldfarb Asst prod accountant
Jose Tejada Parking coord
speccase
Juan Carlos Cabreja Parking prod asst
Timothy Shea 1st asst
speccase
Desmond Harvey Craft service
Kenny Gaskins Transportation capt
speccase
Michael C. Easter Transportation co-capt
Henry Boyle Driver
speccase
speccase
Paul Kane Driver
Kevin Smith Driver
speccase
Paul Weiner Driver
Douglas Wilinson Post prod supv
speccase
Jonathan Mall Post prod coord
Karen Samfilippo Public ralations for Protozoa
speccase
Mary Litkovich Publicity, MPRM Public Relations
Nathan Nazario Publicity, MPRM Public Relations
speccase
SEE ENTIRE LIST

Post Production

Cathy Rait Col timer
speccase

Misc. Crew

Pete Bucossi Stunt Coordinator
Jay Boryea Stunts
Jay Carrado Stunts
speccase
speccase
Roy Farfel Stunts
Herb Kerr Stunts
speccase
David Lomax Stunts
Mike Russo Stunts
speccase
Jeff Ward Stunts
speccase
Chuck Zito Stunts
speccase
SEE ENTIRE LIST