skip navigation
Unconquered

Unconquered(1947)

TCM Messageboards
Post your comments here
ADD YOUR COMMENT>

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

DVDs from TCM Shop

Unconquered An English convict girl sent... MORE > $14.98 Regularly $14.98 Buy Now

FULL CREDITS

powered by AFI

DVDs from TCM Shop

Unconquered An English convict girl sent... MORE > $14.98
Regularly $14.98
buy now

Director

Arthur Rosson 2nd Unit Director
Edward Salven Assistant Director
speccase
Arthur Pierson Rehearsal dir
Robert Foulk Dialogue Director
George Reese Asst dir/company clerk
speccase
Mickey Moore Assistant Director
Danny McCauley Assistant Director
Eddie Morse Assistant Director
speccase
Richard McWhorter 2d unit asst dir
Bud Brill 2d unit 2d asst dir
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cast

Gary Cooper Captain Christopher Holden
Paulette Goddard Abby [Hale]
Howard Da Silva [Martin] Garth
speccase
Boris Karloff Guyasuta, Chief of the Senecas
Cecil Kellaway Jeremy Love
Ward Bond John Fraser
speccase
Virginia Campbell Mrs. John Fraser
Henry Wilcoxon Captain Steele
speccase
Sir C. Aubrey Smith Lord Chief Justice
Victor Varconi Captain Simeon Ecuyer
speccase
Richard Gaines Colonel George Washington
speccase
Gavin Muir Lieut. Fergus McKenzie
Jane Nigh Evelyn
Alan Napier Sir William Johnson
speccase
Marc Lawrence Sioto, medicine man
Raymond Hatton Venango scout
John Mylong Colonel Henry Bouquet
speccase
George Kirby Charles Mason, London astronomer
Leonard Carey Jeremiah Dixon, London astronomer
Frank Wilcox Richard Henry Lee
speccase
Davison Clark Mr. Carroll of Virginia
Griff Barnett Brother Andrews of Pennsylvania
Lloyd Bridges Lieut. Hutchins
speccase
Oliver Thorndike Lieut. Baillie
Nan Sunderland Mrs. Pruitt
Rus Conklin Mamaultee
speccase
Iron Eyes Cody Red Corn
Julia Faye Widow Swivens
Paul E. Burns Dan McCoy
speccase
Mary Field Maggie
Diane Wadelow Lancashire lass
speccase
Robert Warwick Pontiac, chief of the Ottawas
Matthew Boulton Captain Brooks
speccase
Jeff York Wide-shouldered youth
Frank Moran Burly ruffian
speccase
Olaf Hytten Star of London purser
Alec Harford Shifty-eyed cutthroat
Fred Zendar Trapper
speccase
Barbara Morrison Ship passenger
Lloyd Whitlock Ship passenger
Boyd Irwin Ship passenger
speccase
George Magrill Ship's agent/Royal American officer
Budd Fine Ship's mate
Valmere Barman Ship's girl
speccase
Kenneth Gibson Townsman
Carl Saxe Townsman
Sam Ash Townsman
speccase
James Flavin Townsman
Al Murphy Townsman
Harlan Miller Townsman
speccase
Fred Zendar Townsman
Byron Foulger Townsman
Joe Whitehead Townsman
speccase
Walter Baldwin Townsman
Bill Wallace Townsman
Jasper Palmer Townsman
speccase
Jim Nolan Townsman
Jim Drum Townsman
Don Lynch Townsman
speccase
Bill Murphy Townsman
Ted Mapes Townsman
speccase
Gil Sullivan Townsman
speccase
Chuck Hamilton Townsman
George Bunny Townsman
James Carlisle Townsman
speccase
Llorna Jordan Townswoman
June Harris Townswoman
Ethel Wales Townswoman
speccase
Besse Wade Townswoman
Betty Farrington Townswoman
Jane Everett Townswoman
speccase
Donya Dean Townswoman
Dorothy Adams Townswoman
Syd Saylor Spieler for Dr. Diablo
speccase
John Harmon Spieler for Boukabokabus
Eddie Dunn Frontiersman
Bill Sundholm Frontiersman
speccase
Francis Ford Frontiersman
Francis McDonald Frontiersman
Guy Wilkerson Frontiersman
speccase
Jack Clifford Frontiersman
John Northpole Frontiersman
Bob Kortman Frontiersman
speccase
Ray Spiker Frontiersman
June Harris Frontierswoman
Jack Weatherwax Man with dog act
speccase
Earle Hodgins Spieler for mermaid
Alan Bridge Militiaman
Hope Landin Joshua's mother
speccase
Si Jenks Farmer
Crane Whitley Plantation agent
speccase
Robert Barron Overseer
Eric Alden Zeke/Indian
speccase
Hugh Prosser Gilded Beaver soldier
Ray Teal Gilded Beaver soldier
speccase
Edgar Dearing Gilded Beaver soldier/Frontiersman
Noble Johnson Big Ottowa Indian
Chief Thundercloud Chief Killbuck
speccase
Sally Rawlinson Brunette girl
Russ Clark Officer
speccase
John James Officer
Bill Hall Corporal
John Merton Corporal
speccase
Constance Purdy Buxom woman
Geraldine Wall Mrs. Bitt
Donna Courter Ballroom woman
speccase
Greta Granstedt Ballroom woman
James Horne Royal American officer
Ted Allan Royal American officer
speccase
David Ralston Royal American officer
Gilbert Wilson Royal American officer
Lex Barker Royal American officer
speccase
Gus Taute Royal American officer
Fred Coby Royal American soldier
speccase
Lee Phelps Royal American sergeant
Charles Victor Royal American officer/Officer/Court clerk
Jerry James Captain Clark/Royal American officer/Officer/Court clerk/Townsman
speccase
Larry Lawson Royal American officer/Trapper
speccase
Jack Lee Major Trent
speccase
Karolyn Grimes Little girl
Beatrice Gray Ballroom girl
speccase
Bill Haade Trapper
John Mallon Trapper
speccase
Mike Lally Trapper
Jeff Corey Trapper
speccase
Len Hendry Trapper/Indian
Eugene Eberle Drummer boy
Calvin Ellison Drummer boy
speccase
Bert Moorhouse Virginia militia officer
Mike Kilian Virginia militia officer
Carl Mathews Trapper witness/Indian
speccase
William Bailey Townsman witness
Lane Chandler Pennsylvania militia officer
John Miljan Prosecutor
speccase
J. W. Cody Lesser chief
Chuck Hamilton Lesser chief
speccase
Chabing Young squaw
speccase
Charmienne Harker Young squaw
speccase
Bob Kortman Indian
speccase
Belle Mitchell Old crone squaw
Fernanda Eliscu Old crone squaw
Boyd Davis Dr. Boyd
speccase
Charles Flynn Ensign Price
Jack Overman Ramparts soldier
Harry Cording Ramparts soldier
speccase
Bill Hunter Ramparts soldier
Jack Pennick Joe Lovat
speccase
Henry Mowbray Old Bailey tipstaff
John Goldsworthy Old Bailey tipstaff
Montague Shaw Old Bailey undersheriff
speccase
Crauford Kent Old Bailey chaplain
Gordon Richards Old Bailey sheriff
Arthur Gould-Porter Old Bailey personal clerk
speccase
Colin Kenny Old Bailey warder
Leyland Hodgson Old Bailey warder
Arthur Blake Old Bailey visiting noble
speccase
Leslie Denison Old Bailey usher
Dick Elmore Young officer
Bob Baughman Regimental drummer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cinematography

Ray Rennahan Director of Photography
Archie Dalzell Cam dept staff
Bob Reilly Cam dept staff
speccase
John Hamilton Cam dept staff
Phil Eastman Cam dept staff
G. E. Richardson Still photog
speccase
Wallace Kelley 2d unit cam
Guy Bennett 2d unit 2d cam
Arthur A. Lane 2d unit 2d cam
speccase
Robert Hosler 2d unit asst cam
Jack Kaufman 2d unit still cam
speccase
SEE ENTIRE LIST

Writer

Charles Bennett Screenwriter
Fredric M. Frank Screenwriter
Jesse Lasky Jr. Screenwriter
speccase
N. Rains Scen
speccase
SEE ENTIRE LIST

Producer

speccase

Editing

Claire Behnke Script cutting
speccase
Bill Shanks Script cutting
speccase
SEE ENTIRE LIST

Music

Victor Young Music Score
Phil Boutelje Mus dept
Louis Lipstone Mus dept
speccase
Roy Fjastad Mus dept
speccase
SEE ENTIRE LIST

Dance

Jack Crosby Dances staged by
Al Mann Dance dept
Robert Goodstein Dance dept
speccase

Art Director

Hans Dreier Art Director
Walter Tyler Art Director
Al Roelofs Art dept staff
speccase
Bill Teel Art dept staff
speccase
SEE ENTIRE LIST

Visual Effects

Gordon Jennings Dir of photog eff
Farciot Edouart Dir of process photog
Wallace Kelley Dir of process photog
speccase
Paul Lerpae Special Photography Effects
Devereux Jennings Special Photography Effects
F. Finger Spec eff cam
speccase
I. Roberts Spec eff cam
Fred Barber Spec eff cam op
Edward Wahrman Spec eff asst cam
speccase
William Kislingbury 2d unit spec eff asst
speccase
SEE ENTIRE LIST

Make-Up

Wally Westmore Makeup Supervisor
Glen Alden Makeup
speccase
Max Asher Makeup
Reine Van Gelder Makeup secy
speccase
Nellie Manley Hair supv
speccase
Doris Roland 2d unit hair
speccase
SEE ENTIRE LIST

Costume-Wardrobe

Eric Selig Wardrobe
Edna Shotwell Wardrobe
speccase
Joe Caplan Wardrobe
King Greenwood Wardrobe
Ed Fitzharris 2d unit ward
speccase
John Johnson 2d unit 2d ward
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Department

Sam Comer Set Decoration
Stanley Jay Sawley Set Decoration
Lee Price Painter
speccase
Ted Roland 2d unit painter
Jim Daraio 2d unit painter
Russ Brown Set const
speccase
Maurice Goodman Set Dresser
Jack Gosnell Set Dresser
speccase
Dick Webb Prop shop
speccase
James Roe 2d unit prop shop
Carl Coleman 2d unit prop
Dwight Thompson 2d unit 2d prop
speccase
SEE ENTIRE LIST

Sound

Hugo Grenzbach Sound Recording
John Cope Sound Recording
William Sosteleo Sound Recording
speccase
Ross Howe Cable man
George Tallian 2d unit sd tech
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Main

Donald Hayne Prod staff
Jesse Lasky Jr. Prod staff
Fred Frank Prod staff
speccase
Bernice Mosk Prod staff
Iron Eyes Cody Indian language adv
speccase
Roy Burns Bus mgr
Andy Durkus Asst bus mgr
speccase
C. Kenneth DeLand 2d unit bus mgr
Joe Egli Casting
Tish Morgan Casting
speccase
Marge Graham Casting
Tony Reagan Casting
speccase
Bob Osterman Casting
Howard David Coordinator
Ted Holderness Coordinator
speccase
Lorne P. Netten Electrician
Buck Walters Boom grip
speccase
Mike Seminerio 2d unit grip
Vincent Bratton 2d unit grip
E. Hazel 2d unit grip
speccase
Earl Miller 2d unit grip
Bill Geiger 2d unit grip
Murray Young 2d unit grip
speccase
Bob West 2d unit grip
C. Goettman 2d unit grip
W. H. Newson 2d unit grip
speccase
F. Goff 2d unit grip
Al Lipsey 2d unit grip
C. Kelly 2d unit grip
speccase
Jake Boumeister 2d unit grip
Kenneth Smith 2d unit grip
Bill Hurley Horseman
speccase
Dwight Franklin Illustrator
Frank Caffey Prod dept
speccase
Don Robb Prod dept
Russell Martin P.A. operator and chair asst
speccase
James Cassin P.A. operator and chair asst
Florence Cole Secy to Cecil B. DeMille
Katherine Arruda Secy to Donald Hayne
speccase
Evelyn Faber Secy to Roy Burns and Edward Salven
Virginia Terrill Secy to Jeanie Macpherson
speccase
Evelyn Sullivan Receptionist
C. Gemora Lab tech
Claire Behnke Scr clerk
speccase
Sam Freedle Scr clerk
Harry Hogan 2d unit scr clerk
Frank Parmenter 2d unit auditor
speccase
Bob Kegg 2d unit timekeeper
Wesley Jones 2d unit nurseryman
Jerry Gerard 2d unit machine shop
speccase
SEE ENTIRE LIST

Post Production

Natalie Kalmus Technicolor Color Consultant
Robert Brower Associate (Color)
William Snyder 2d unit Technicolor cam
speccase
Roger Mace 2d unit Technicolor tech
Fred Ditmar 2d unit Technicolor tech
Wilet Martin 2d unit Technicolor asst
speccase
George Gall 2d unit Technicolor asst
Charles Termini 2d unit Technicolor asst
Cecil Myers 2d unit Technicolor loader
speccase
Adolph Prautsch 2d unit Technicolor mechanic
speccase
SEE ENTIRE LIST

Misc. Crew

Frank Cordell 2d unit double for Gary Cooper
Henry Wills 2d unit double
Iron Eyes Cody 2d unit double
speccase
Fred Zendar 2d unit double
Frank McMahon 2d unit double
Ned Winchester 2d unit double
speccase
Lila Finn 2d unit double
speccase
SEE ENTIRE LIST