skip navigation
Edge, The

Edge, The(1997)

TCM Messageboards
Post your comments here
ADD YOUR COMMENT>

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

DVDs from TCM Shop

Edge, The A bookish billionaire, Charles... MORE > $9.98 Regularly $9.98 Buy Now blu-ray

FULL CREDITS

powered by AFI

DVDs from TCM Shop

Edge, The A bookish billionaire, Charles... MORE > $9.98
Regularly $9.98
buy now

Director

Lee Tamahori Director
James W Gavin 2nd Unit Director (2nd Unit) (Aerial Unit)
speccase

Cast

Anthony Hopkins Charles Morse
Alec Baldwin Robert Green
Elle Macpherson Mickey Morse
speccase
Mark Kiely Mechanic
Eli Gabay Jet Pilot
speccase
Larry Musser Amphibian Pilot
Brian Arnold Reporter
Kelsa Kinsly Reporter
speccase
Bob Boyd Reporter
Brian Steele Bear Double
speccase
Bart (Bart) The Bear
Mike Lang Performer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cinematography

Donald M. McAlpine Director Of Photography
Roger J Vernon 2nd Unit Director Of Photography (2nd Unit)
Ken Mcguire Camera Remote Technician
speccase
David Smith Optical Camera (Peerless Camera/London)
Martin Body Effects Camera (Peerless Camera/London)
John Swinnerton Effects Camera (Peerless Camera/London)
speccase
Trevor Withers Effects Camera (Peerless Camera/London)
Chris G Hansen Underwater Camera Assistant (Underwater Unit)
John Clothier Camera Operator
speccase
Jock Martin Camera Operator (Additional Photography)
Armin Matter Camera Operator (Additional Photography)
Kurt Soderling Aerial Camera Operator (Aerial Unit)
speccase
Rick Mason Underwater Camera Operator (Underwater Unit)
Pauline Heaton Underwater Camera Operator (Underwater Unit)
Patrick McArdle 1st Assistant Camera
speccase
Doug Lavender 2nd Assistant Camera
Russell Bowie 2nd Assistant Camera
Kirk Chiswell 1st Assistant Camera (Additional Photography)
speccase
David Kelly 1st Assistant Camera (Additional Photography)
Thom Ryan 1st Assistant Camera (Additional Photography)
Tim Spencer 1st Assistant Camera (Additional Photography)
speccase
Michael Hall 1st Assistant Camera (Additional Photography)
Dylan Gross Aerial 1st Assistant Camera (Aerial Unit)
John Trapman Aerial 1st Assistant Camera (Aerial Unit)
speccase
Carrie Bews Camera Trainee
Larry Marwick Camera Trainee
speccase
SEE ENTIRE LIST

Writer

David Mamet Screenwriter
Christine Wilson Script Supervisor
Patricia Jagger Script Supervisor (Aerial Unit)
speccase

Producer

Art Linson Producer
Lloyd Phillips Executive Producer
speccase

Editing

Neil Travis Editor
Ken Terry 2nd Assistant Film Editor
Michael J. Wechsler Assistant Film Editor
speccase
Dov Samuel 1st Assistant Film Editor (Canada)
J Michael Giles 2nd Assistant Film Editor (Canada)
Nicolas De Toth Assistant Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Music

Jerry Goldsmith Music; Music Composer And Conductor
Bob Bayless Assistant Music Editor
speccase
Jerry Goldsmith Original Music
Alexander Courage Original Music
speccase
Mildred Hill Song ("Happy Birthday")
Patty Hill Song ("Happy Birthday")
Sandy De Crescent Music Contractor
speccase
Kenneth Hall Music Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Title Design

Robert Dawson Title Design
speccase

Assistant Direction

Philip A Patterson 1st Assistant Director
Simon Board 2nd Assistant Director
Janet Leigh Holden Second 2nd Assistant Director
speccase
Kevin Leslie 3rd Assistant Director
Michele Williams Trainee Assistant Director
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Director

Rick Roberts Supervising Art Director
speccase

Visual Effects

Perry Beckham Special Effects Head Rigger
Gordon Robert Davis Special Effects Hydraulics Fabricator/Designer
Chris Atkinson Special Effects Aerial Rigger
speccase
Dave Dunaway Special Effects Aerial Rigger
David Lane Special Effects Aerial Rigger
Steve Cutmore Digital Compositing (Peerless Camera/London)
speccase
Kitty Veevers Digital Compositing (Peerless Camera/London)
Manfred Dean Yurke Digital Compositing (Peerless Camera/London)
Peter W Moyer Senior Compositor (Digital Filmworks)
speccase
Christopher Leone Compositor (Digital Filmworks)
Cosmas Paul Bolger Jr. Digital Effects Supervisor (Digital Filmworks)
Kent Houston Visual Effects Supervisor
speccase
Susi Roper Visual Effects Coordinator (Peerless Camera/London)
Michael Vezina Special Effects Coordinator
Nick Lawson Special Effects Shop Foreman
speccase
Scott Stofer Special Effects 1st Assistant
speccase
SEE ENTIRE LIST

Make-Up

Carl Fullerton Alec Baldwin'S Makeup
Gail Kennedy Makeup Artist
speccase
Iloe Flewelling Key Hairstylist
Rick Provenzano Alec Baldwin'S Hairstylist
speccase
SEE ENTIRE LIST

Costume-Wardrobe

Julie Weiss Costume Designer
Rose Johnson Costumer
C Parker Poole Costumer
speccase
Vanessa Terino Costumer
B J Rogers Costume Supervisor
Arthur Rowsell Wardrobe Master/Anthony Hopkins' Dresser
speccase
Myron Baker Alec Baldwin'S Dresser
Gail Johns Seamstress
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Department

Allan Stinson Sculptor
Melodi Petrigo-Mcgill Art Department Coordinator
speccase
Andrea Adams Computer Graphics (Peerless Camera/London)
Ditch Doy Computer Graphics (Peerless Camera/London)
Tim Ollive Computer Graphics (Peerless Camera/London)
speccase
Justin Onofriechuk On-Set Dresser
Noeleen Tobin Set Dresser
Tara Bartlette Set Dresser
speccase
Scott Cameron Set Dresser
Donovan Stilwell Set Dresser
speccase
Paul Power Storyboard Artist
Collin Grant Storyboard Artist
Jason Eskeland 1st Assistant Property Master
speccase
Laurie Dobbie 2nd Assistant Property Master
Sean Blackie Assistant Set Decorator
Quincy Paglaro Art Department Trainee
speccase
SEE ENTIRE LIST

Production Designer

Wolf Kroeger Production Designer
speccase

Sound

Jay Wilkinson Supervising Sound Editor
David A Arnold Sound Editor
Steve Bissinger Sound Editor
speccase
Ted Caplan Sound Editor
David Kulczycki Sound Editor
Paul Urmson Sound Editor
speccase
Eric Batut Sound Mixer
Bruce Botnick Recorder And Mixer
Paul Apted Assistant Sound Editor
speccase
Blake Cornett Assistant Sound Editor
Roy Seeger Assistant Sound Editor
Chris Carpenter Re-Recording Mixer
speccase
Bill W Benton Re-Recording Mixer
Donald Sylvester Foley Supervisor
Dan O'Connell Foley (One Step Up)
speccase
John Cucci Foley (One Step Up)
James Ashwill Foley Mixer
Linda Lew Foley Recordist
speccase
Harry Miller Adr Supervisor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Casting

Stuart Aikins Vancouver Casting
Christian Kaplan Casting Associate
speccase
Gail Goldberg Casting Associate
Diane Randle Extras Casting
speccase
SEE ENTIRE LIST

Stunts

Betty Thomas Stunt Coordinator
Alex Green Stunt Player
Gary Tacon Stunt Player
speccase
Gaston Howard Stunt Player
Joe A Dodds Stunt Player
Ernie Jackson Stunt Player
speccase
SEE ENTIRE LIST

Publicity

Lee Anne Muldoon Unit Publicist
speccase

Production Companies

Production Company
Production Company
speccase
One Step Up Inc. Production Company
Todd-Ao Production Company
Loop Troop Production Company
speccase
Joann Kane Music Service Production Company
Peerless Camera Company Production Company
speccase
Cinesite Europe Ltd. Production Company
Digital Film Works Inc Production Company
Animated Engineering Inc Production Company
speccase
Sharpe Sound Studios Production Company
Pacific Title & Art Studio Production Company
speccase
Production Company
Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Production Company
Production Company
speccase
American Humane Association Production Company
Rca Victor Production Company
speccase
Panavision, Ltd. Production Company
Ufd Theatrical Distributor
20th Century Fox International Theatrical Distributor
speccase
Hispano Foxfilms Theatrical Distributor
Cts Theatrical Distributor
Skifan Hf Theatrical Distributor
speccase
20th Century Fox Domestic Theatrical Distributor
20th Century Fox Home Entertainment Domestic Video Distributor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Main

Yvonne Melville Production Coordinator
Alice Ferrier Production Coordinator
Nancy Carrow Production Coordinator
speccase
Karen Eisenstadt Production Accountant
Cameron Boutin Production Assistant
Jason Lawrence Production Assistant
speccase
Tanis Booth Production Assistant
Jason Lewis Production Assistant
James Cieslak Production Assistant
speccase
Brooke K Mcgill Production Assistant
Nicole Florian Production Assistant
Adam Morden Production Assistant
speccase
Mike Gibney Production Assistant
Chris Pugh Production Assistant
Jattinder Gill Production Assistant
speccase
Rodger Retzer Production Assistant
diana Gould Production Assistant
Amanda J Scarano Production Assistant
speccase
David Kampman Production Assistant
Andrew Sparke Production Assistant
Steve F Price Post Sound Production Assistant
speccase
Silver Butler Film Runner
Grace Gilroy Production Manager
John Motyer Boom Operator
speccase
Michael Playfair Boom Operator
Rick Youck Best Boy Electric
Gary Minielly Special Effects Best Boy
speccase
Walter John Gregor Best Boy Greensman
Corey Lee Best Boy Grip
Elizabeth Ferrier Assistant Production Coordinator
speccase
Brenda Mccormick Assistant Production Coordinator
Tim Milligan Dolly Grip
Steve Mathis Gaffer (Usa)
speccase
Vete Dorchak Gaffer (Canada)
speccase
Chris Kosloski Grip Trainee
John Adshead Key Grip (Calgary)
speccase
Joseph Lederer Still Photographer
Larry Becker Projectionist
Arnold Holmes Transportation Captain
speccase
Stan Stefaniuk Transportation Co-Captain
Danny Klepper Transportation Co-Captain
Jake Callihoo Transportation Coordinator
speccase
John Alexander Animal Movement Consultant (Animated Engineering Inc)
Clint Youngreen Assistant Bear Trainer
Scott J Smith Assistant Bear Trainer; Animal Trainer ("Bart The Bear" Stunts)
speccase
Lynne Seus Assistant Bear Trainer
David Arthur Nelson Animatronic Bear Creator (Animated Engineering Inc)
Norman Tempia Animatronic Bear Creator (Animated Engineering Inc)
speccase
Timothy Ralston Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
Mitchell Coughlin Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
Eve Neimand Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
speccase
Rob Capwell Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
Deborah Galvez Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
Amy Whetsel Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
speccase
William Huntley Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
Tamara Carlson-Woodard Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
Mark Hull Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
speccase
Fiona Nelson Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
Jill Crosby Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
James Hayes Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
speccase
Lynne Watson Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
Karen Lafler Bear Hydraulic Design (Animated Engineering Inc)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Unit

Lynne Bespflug Unit Manager
speccase

Film Production - Construction/Set

Robert Laprell Construction Coordinator
Ken Friss Props Assistant
Rob Arndt Head Carpenter
speccase
Gerald Gerlinsky Scenic Carpenter
Greg Kenny Scenic Carpenter
John Dambrauskas Scenic Carpenter
speccase
Bruce Shibley Lead Dresser
Pierre Bartlette Construction Foreman
Alfred Arndt Construction Foreman
speccase
Dean Goodine Property Master
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Lighting/Electrical

Burton Kuchera Rigging Gaffer
speccase

Film Production - Video

John Sanderson Video Assist
Gerald Paglaro (Chooch) Video Assist Assistant
speccase

Post Production

Charlie Davis Post-Production Executive
Nora O'Brien Post-Production Coordinator
Cary Levine (Cp) Post-Production Assistant
speccase
Dennis McNeill Color Timer
Gary Burritt Negative Cutter
Lynn Elston Post-Production Accountant
speccase
David Rock Post-Production Accountant
speccase
SEE ENTIRE LIST

Location Manager

Rino Pace Location Manager
speccase

Assistant Location Manager

S Steven Sach Assistant Location Manager
Mark Voyce Assistant Location Manager
speccase

Misc. Crew

Jill Antal Payroll Accountant
Mandy Butler Assistant Accountant
Patti Roberts Nelson Executive Assistant (To Art Linson)
speccase
Darragh Croyle Assistant (To Lee Tamahori)
Aida Gaboyan Assistant (To Lloyd Phillips)
Greg Pace Assistant (To Alec Baldwin)
speccase
speccase
Doug Seus Other
speccase
Andy Bass Other
speccase
speccase
speccase
speccase
J D Ward Other
speccase
Peter William Gurr Security Captain
Brian Steele Bear Double
Doug Seus Various
speccase
Guy Elliott Various
speccase
Alan Marks Various
speccase
Peter Topp Various
speccase
Ernie Kidd Various
Donny Dolan Various
Rodney Dolan Various
speccase
speccase
Tim Pochay Various
speccase
Robert Renga Various
J D Ward Various
speccase
Andy Bass Various
Marc Gebauer Various
speccase
speccase
Gary Bridges Various
Ray Mcmillan Various
Don Hansard Various
speccase
speccase
SEE ENTIRE LIST

Special Thanks

Doug Seus Special Thanks
speccase