skip navigation
Sour Grapes

Sour Grapes(1998)

TCM Messageboards
Post your comments here
ADD YOUR COMMENT>

share:
Remind Me

TCMDb Archive MaterialsView all archives (0)

DVDs from TCM Shop

Sour Grapes Two cousins battle when one... MORE > $10.95 Regularly $14.98 Buy Now

FULL CREDITS

powered by AFI

DVDs from TCM Shop

Sour Grapes Two cousins battle when one... MORE > $10.95
Regularly $14.98
buy now

Director

Larry David Director
speccase

Cast

Jack Burns Eulogist
Scott Erik Teenage Richie
speccase
Michael Resnick Teenage Evan
speccase
Anthony Parziale Blackjack Dealer
Abraham Keeslar Crap Dealer
Fred Goehner Floor Manager
speccase
Amy Hohn Waitress
Denise Bessette Cocktail Waitress
Angelo Tiffe Chauffeur
speccase
Bari K. Willerford Truck Driver
speccase
Hiram Kasten Male Co-Worker
Kari Coleman Female Co-Worker
Rosanna Huffman Mr Bell'S Assistant
speccase
Matt Keeslar Danny Pepper
Harry Murphy Anesthesiologist No 1
speccase
Deirdre Lovejoy Nurse Wells
Iqbal Theba Dr Alagappan
Tamara Clatterbuck Nurse Donato
speccase
Helen Anzalone Nurse Jamison
Richard Gant Detective Crouch
James Macdonald Detective Frehill
speccase
Harper Roisman Mr Drier
speccase
Sonya Eddy Nurse Loder
speccase
Julie Claire Matisse
speccase
Larry David Tv Producer
Jon Hayman Tv Producer
Linda Wallem Tv Producer
speccase
Ron West Dr Isner
speccase
Arthur Chobanian Man In Bar
Jack O'Connell Homeless Man
Tucker Smallwood Anesthesiologist No 2
speccase
Mark Chaet Dr Michaels
Rande Leaman Hospital Worker
speccase
James Gallery Mr Lesser
Tom Dahlgren Mr Havelock
speccase
Performer
Michael Murray Performer
speccase
Performer
speccase
Performer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Cinematography

Victor Hammer Director Of Photography
Parker Meyer Camera Loader
Michael Fauntleroy 1st Assistant Camera
speccase
Michael Fauntleroy 2nd Assistant Camera
Doug Pellegrino 1st Assistant Camera (Atlantic City--New York Unit)
Todd R Hotaling 2nd Assistant Camera (Atlantic City--New York Unit)
speccase
Lawrence Orlick Helicopter 1st Assistant Camera (Atlantic City--New York Unit)
Russell Mcelhatton "A" Camera Operator/Steadicam Operator
speccase
SEE ENTIRE LIST

Writer

Larry David Screenwriter
Harri James Script Supervisor
speccase

Producer

Laurie Lennard Producer
Barry Berg Executive Producer
Yoli Poropat Associate Producer
speccase

Editing

Danny Miller 1st Assistant Editor
Gina Zappala Assistant Editor
speccase
Bethany Orlemann Assistant Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Music

Arlene Fishbach Music Consultant
Charles Gounod Music ("(Ballet Music From) 'Faust'")
Johann Sebastian Bach Music ("Adagio In C Major, Bmv 564" "Toccata And Fugue In D Minor Bwv 565")
speccase
Luigi Boccerini Music ("Minuet Op 11 No 5")
Johannes Brahms Music ("Hungarian Dance No 7 In A")
Ambroise Thomas Music ("(Gavotte From) 'Mignon'")
speccase
Johann Strauss Music ("Tales From The Vienna Woods")
Ludwig van Beethoven Music ("Symphony No 8" "String Quartet In G Major Op 18 No 2" "String Quartet In F Major Op 59 No 1")
Wolfgang Amadeus Mozart Music ("Horn Concerto In E Flat K495" "String Quartet In G K516")
speccase
Gioacchino Antonio Rossini Music ("La Gazza Ladra (The Thieving Magpie)" "Overture From 'Barber Of Seville'))
Sergei Sergeevich Prokofiev Music ("('Grandfather' And 'The Hunters Approach With Their Guns' From) Peter Wolf")
Edvard Grieg Music ("Peer Gynt Suite No 2 Op 46")
speccase
Franz Schubert Music ("String Quartet No 15 In G Major D 887")
Amilcare Ponchielli Music ("Dance Of The Hours From 'La Gioconda'")
Merv Griffin Music ("Theme From 'Wheel Of Fortune'))
speccase
Georges Bizet Music ("Overture From 'Carmen')" "Dance Boheme From 'Carmen'")
Felix Mendelssohn Music ("Fruhlingslied")
Franz Von Suppe Music ("Overture From 'Poet And Peasant'")
speccase
Jonathan M. Wolff Music Supervisor
Richard Bonynge Music Conductor ("(Ballet Music From) 'Faust'" (London Symphony Orchestra))
Antal Dorati Music Conductor ("Hungarian Dance No 7 In A" (London Symphony Orchestra))
speccase
Paul Paray Music Conductor ("(Gavotte From) 'Mignon'" (Detroit Symphony Orchestra))
Alexander Rahbari Music Conductor ("Symphony No 8" (Brt Philharmonic/Brussels))
Barry Tuckwell Music Conductor ("Horn Concerto In E Flat K495" (English Chamber Orchestra))
speccase
Michael Halasz Music Conductor ("La Gazza Ladra (The Thieving Magpie)" "Overture From 'Barber Of Seville') (Zagreb Festival Orchestra))
Ondrej Lenard Music Conductor ("('Grandfather' And 'The Hunters Approach With Their Guns From) Peter Wolf" (Czechoslovak Radio Symphony Orchestra))
Vernon Handley Music Conductor ("Peer Gynt Suite No 2 Op 46" (Ulster Orchestra))
speccase
Andras Korodi Music Conductor ("Dance Of The Hours From 'La Gioconda'" (Budapest Philharmonic Orchestra))
Yan Pascal Tortelier Music Conductor ("Overture From 'Carmen'" "Dance Boheme From 'Carmen'" (Ulster Orchestra))
Janos Sandor Music Conductor ("Overture From 'Poet And Peasant'" (Hungarian State Opera Orchestra))
speccase
Sammy Cahn Song ("Ain'T That A Kick In The Head")
James Van Heusen Song ("Ain'T That A Kick In The Head")
Jonathan M. Wolff Song ("I'Ll Catch You If You Fall ('Guys And Gals' Theme)")
speccase
Dean Martin Song Performer ("Ain'T That A Kick In The Head")
Robert Garrett Music Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Title Design

Phill Norman Main Title Sequence Design
speccase

Assistant Direction

Daniel Silverberg 1st Assistant Director
Ellie Smith 2nd Assistant Director
Maura Mckeown Second 2nd Assistant Director
speccase
Terry Ham Second 2nd Assistant Director (Atlantic City--New York Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Director

Charles Butcher Art Director
speccase

Visual Effects

Janice Tso Senior Digital Artist (D-Rez Hollywood)
Heidy Hughes Digital Artist (D-Rez Hollywood)
Michael A Thompson Special Effects Coordinator
speccase

Make-Up

Brad Wilder Makeup Department Head
John Caglione Jr. Makeup Artist (Atlantic City--New York Unit)
speccase
Dione Taylor Head Hairstylist
Dorothea Long Hair Stylist
William A Kohout Hair Stylist (Atlantic City--New York Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Costume-Wardrobe

Debra Mcguire Costume Designer
Brenda N Maben Key Costumer
Julie Heath Costumer
speccase
Roberta Haze Costumer
Diane Crooke Costume Supervisor
David Dumais Wardrobe Supervisor Men (Atlantic City--New York Unit)
speccase
Gail Fitzgibbons Wardrobe Supervisor Women (Atlantic City--New York Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Art Department

Renee Faia Art Department Coordinator
Dot Stovall Set Decoration Office Coordinator
David P Newell On-Set Dresser
speccase
Anne McCulley Set Decorator
Stan Tropp Set Designer
Michael P. Sweeney Assistant Property Master
speccase
China Iwata Assistant Property Master
Laura Iler Assistant Property Master (Atlantic City--New York Unit)
David Allen Assistant Property Master (Atlantic City--New York Unit)
speccase
SEE ENTIRE LIST

Production Designer

Charles Rosen Production Designer
speccase

Sound

David A. Whittaker Supervising Sound Editor
Andrew G Patterson Sound Editor
David Spence Sound Editor
speccase
Jim Matheny Sound Editor
Jeff Watts Sound Editor
Robert Janiger Production Sound Mixer
speccase
Tom Nelson Sound Mixer (Atlantic City--New York Unit)
Josie Nerriccio Assistant Sound Editor
Renee Sabath Assistant Sound Editor
speccase
Scott Millan Re-Recording Mixer
Brad Sherman Re-Recording Mixer
Jimmy Scungelli Fitzpatrick Re-Recording Mixer
speccase
Sarah Monat Foley Artist
Carolyn Sauer Foley Mixer
Randy Singer Foley Recordist
speccase
Avram D Gold Supervising Adr/Dialogue Editor
Greg Steele Adr Mixer
Paul Zydel Adr Mixer
speccase
Robin Harlan Adr Mixer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Casting

Debby Gross Casting Associate
speccase

Stunts

Roydon Clark Stunt Coordinator
Gary Wayton Stunt Man (For Steven Weber)
John Robotham Stunt Man (For Matt Keeslar)
speccase

Publicity

speccase

Production Companies

Castle Rock Entertainment Production Company
Production Company
For Stars Catering Production Company
speccase
Gourmet On Location Inc Production Company
Production Company
Technicolor Weddington Production Company
speccase
Production Company
Pacific Title & Art Studio Production Company
Chandler Group Production Company
speccase
Mike Lemon Casting Production Company
Kee Casting Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Film Bank Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Panavision, Ltd. Production Company
World Travel Partners Production Company
speccase
Production Company
Todd-Ao Production Company
speccase
Technicolor Production Company
Eastman Kodak Production Company
Production Company
speccase
Production Company
Production Company
Production Company
speccase
Sony Pictures Releasing Domestic Theatrical Distributor
Warner Bros. Pictures International Foreign Theatrical Distributor
Warner Bros. Home Entertainment Group Domestic Video Distributor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Main

Joe Lombardi Paymaster (Atlantic City--New York Unit)
Bridgette Lester Production Coordinator
speccase
Alexis Arnold Production Coordinator (Atlantic City--New York Unit)
Jena Burke Digital Production Coordinator (D-Rez Hollywood)
K Lenna Katich Production Accountant
speccase
Patrick R Noonan Production Assistant
Luz Lomonico Production Assistant
Michael Lacorto Production Assistant
speccase
Drue Powell Production Assistant
Neil Lewis Production Assistant (Atlantice City--New York Unit)
Debra Mintz Production Assistant (Atlantice City--New York Unit)
speccase
Murphy Occhino Production Assistant (Atlantice City--New York Unit)
Richard Baratta Production Manager (Atlantic City--New York Unit)
George W Scott Boom Operator
speccase
Daniel Rosenblum Boom Operator (Atlantic City--New York Unit)
Mark R. Schultz Rigging Grip Best Boy
Paul E. Sutton Best Boy Grip
speccase
Thomas Yostpille Best Boy Grip (Atlantic City--New York Unit)
Eileen O'Donnell Assistant Production Coordinator
John Farmer Dolly Grip
speccase
Patrick Mcgrath Dolly Grip (Atlantic City--New York Unit)
Robert Featherstone Driver (Atlantic City--New York Unit)
Fred Momole Driver (Atlantic City--New York Unit)
speccase
James Collins Driver (Atlantic City--New York Unit)
speccase
Brian Smith Rigging Grip
Eric Logan Rigging Grip
speccase
Steve Aguilar Rigging Grip
Brad Grieve Rigging Grip
Don Glenn Grip (Atlantic City--New York Unit)
speccase
Sam Burrell Grip (Atlantic City--New York Unit)
Vincent Lanza Grip (Atlantic City--New York Unit)
Ben Beaird Key Grip
speccase
Sal Lanza Key Grip (Atlantic City--New York Unit)
Linda R Chen Still Photographer
Rick Cline Swing Gang
speccase
Desmond O'Regan Swing Gang
Greg Griffith Swing Gang
Michael Fenster Transportation Captain
speccase
Edward Iacobelli Transportation Captain
Randy White Transportation Coordinator
Andrew Blustain Apprentice Editor
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Unit

Barry Berg Unit Production Manager
speccase

Film Production - Construction/Set

Kelly Safrit Construction
Ray Camaioni Construction Coordinator
Rob Mcnerney Construction General Foreman
speccase
Anthony Mcnerney Construction Foreman
Douglas Fox Property Master
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Lighting/Electrical

David B Jarrell Assistant Lighting Technician
Russ Engels Assistant Lighting Technician (Atlantic City--New York Unit)
Alex Skvorzov Chief Lighting Technician
speccase
Michael J Burke Chief Lighting Technician (Atlantic City--New York Unit)
Steven R Morales Rigging Gaffer
speccase
SEE ENTIRE LIST

Film Production - Video

Paul J Rawson Video Assist
Nils Johnson Video Assist (Atlantic City--New York Unit)
speccase

Film Production - Arial

Al Cerullo Helicopter Pilot (Atlantic City--New York Unit)
speccase

Post Production

Tricia Miles Post-Production Supervisor
Gloria Kaiser Color Timer
Mathieu Reid Digital Color Timer (D-Rez Hollywood)
speccase
Mo Henry Negative Cutter
Anne Scott Post-Production Accountant
speccase
SEE ENTIRE LIST

Location Manager

Ross C Day Location Manager
speccase

Assistant Location Manager

Michael A. Schumacher Assistant Location Manager
David Westreich Assistant Locations (Atlantice City--New York Unit)
speccase

Misc. Crew

Patricia S Kingery 1st Assistant Accountant
Suzanne Degrandis 2nd Assistant Accountant
Dawn Urbont Assistant (To Larry David)
speccase
Dick Girod Supervisor
Heidi Topper Location Consultant (Atlantic City--New York Unit)
Stephanie Kime Dga Trainee
speccase
Wayne Mazzoni Office Assistant (Atlantic City--New York Unit)
Anthony Calamita Office Assistant (Atlantic City--New York Unit)
Jennifer Emrick Office Assistant (Atlantic City--New York Unit)
speccase
Jim Scot Other
speccase
speccase
Sandy Holt Voice Casting (Loop Ease)
speccase
Jim Scot Various
speccase
John Cucura Various
speccase
Lori Evans Various
Brian Heller Various
Ken Conners Various
speccase
John Burker Various
speccase
Philip Wood Various
speccase
SEE ENTIRE LIST

Special Thanks

Steve Sless Special Thanks (Casino Marketing)
Bruce Band Special Thanks (Casino Control Commission)
Linda M Swick Special Thanks (International Promotions)
speccase
Marty Wekser Special Thanks
Gary Miller Special Thanks
Stefan Hagopian Special Thanks (For Medical Expertise)
speccase
Jeffrey Isner Special Thanks (For Medical Expertise)
speccase
SEE ENTIRE LIST